Czy szwaczka wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Dodano: 25 sierpnia 2006

Pytanie: Prowadzę sprawy kadrowe zakładu zatrudniającego 30 osób (szycie wyrobów z tkanin). Czy pracownice pracujące stale na pełnym etacie jako szwaczki podlegają zatrudnieniu w szczególnych warunkach jako pracownice przy produkcji i wykańczaniu wyrobów włókienniczych (dział VII wykazu A rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze)? Jakie przepisy resortowe regulują pracę w szczególnych warunkach? – pyta kadrowa z Krakowa.Odpowiedź: Niestety, nie można uznać pracy szwaczek za pracę w szczególnych warunkach przy produkcji i wykańczaniu wyrobów włókienniczych.


Prace, które przy ustalaniu wieku emerytalnego zostały określone jako prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, zostały wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.


W dziale VII wykazu A tego rozporządzenia mówi się o pracownikach zatrudnionych przy produkcji i wykańczaniu wyrobów włókienniczych.


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania wymienia się tkaczy, dziewiarzy i inne pokrewne zawody, natomiast szwaczki zostały wymienione jako kolejna grupa zawodów.


Moim zdaniem nie można uznać pracy szwaczek za pracę w szczególnych warunkach przy produkcji i wykańczaniu wyrobów włókienniczych.

Nie obowiązują obecnie inne przepisy szczegółowe czy resortowe regulujące problemy zatrudnienia w przemyśle włókienniczym w warunkach szczególnych albo w szczególnym charakterze.


Podstawa prawna:

- rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.),

- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. nr 265, poz. 2644 z późn. zm.).


Autor: Waldemar Klucha, doradca w zakresie prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 25 sierpnia 2006 r.
Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel