Rząd przyjął projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Według jego szacunków rozwiązanie to pozwoli ograniczyć podwyżki cen prądu dla mikro, małych i średnich (MŚP) przedsiębiorstw nawet o 70% i będzie dotyczyło około 99% polskich firm.
Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym. Zmiana, będąca realizacją postulatu przedsiębiorców, wynika z nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która została podpisana przez Prezydenta.
Rząd przyjął 22 marca br. przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Oczekiwane przez przedsiębiorców przepisy zwiększą bezpieczeństwo obrotu prawno-gospodarczego.
Resort rozwoju i technologii, po analizie dwuletniego okresu funkcjonowania ustawy antyzatorowej i w odpowiedzi na głosy przedsiębiorców, przygotował projekt nowelizacji tej ustawy. Proponowane zmiany mają lepiej chronić firmy sektora MŚP przed opóźnieniami płatniczymi, często ze strony podmiotów silniejszych finansowo.
Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do II edycji webinarów poświęconych rozwiązaniom podatkowym, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. To oferta dla stowarzyszeń, związków przedsiębiorców - organizacji zainteresowanych konkretnym pakietem ulg podatkowych.
Ministerstwo finansów ostrzega przedsiębiorców przed oszustami, którzy podszywając się pod ten resort wysyłają do firm fałszywe e-maile w sprawie pomocy w związku z COVID-19.
Zwolnienie ze składek ZUS czy dofinansowanie wynagrodzeń – m.in. z takich form pomocy w ramach tarcz antykryzysowych korzystali przedsiębiorcy. Teraz pojawia się wiele pytań związanych z rozliczaniem przyznanych świadczeń, np. odnośnie do przychodu podatkowego i kosztów uzyskania przychodów. Poznaj wyjaśnienia ekspertów.
Jak informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych, w ostatnim czasie do przedsiębiorców zaczęły zgłaszać się osoby podające się za kontrolerów z tej instytucji. W związku z tym Prezes UODO zaleca zachowanie ostrożności i wskazuje, jak postępować w takich sytuacjach.
Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca, który zawrze umowę w sprawie refundacji i na tej podstawie zatrudni pracownika, który nie ukończył 30 lat, otrzyma refundację. Fundusz Pracy pokryje część kosztów, poniesionych na wynagrodzenia, nagrody czy składki zatrudnionej osoby.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip