wniosek o urlop rodzicielski

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek o urlop rodzicielski

Nowe przepisy wprowadziły dodatkową, 9-tygodniową część urlopu rodzicielskiego na wyłączność dla drugiego rodzica. Oznacza to, że jeden z rodziców może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w maksymalnym wymiarze 32 tygodni lub 34 tygodni, a pozostałe 9 tygodni zostaje do wykorzystania dla drugiego rodzica. Nowe przepisy likwidują możliwość składania tzw. długiego wniosku składanego nie później niż 21 dni po porodzie. Ubezpieczony musi więc wnioskować o urlop rodzicielski na odrębnym wniosku, który powinien być złożony nie później niż 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego od 26 kwietnia 2023 r. dla obojga rodziców wynosi więc:

  •   41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (albo przyjęcia na wychowanie jednego dziecka),
  •   43 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (lub przyjęcia na wychowanie jednorazowo więcej niż jednego dziecka).

O urlop rodzicielski można wnioskować jednorazowo lub w nie więcej niż pięciu częściach. Urlop rodzicielski natomiast należy wykorzystać nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Ponadto pracodawca powinien umożliwić złożenie wniosku o urlop w formie papierowej lub elektronicznej.

Pracownik, który w dniu wejścia w życie zmian będzie już korzystał z urlopu rodzicielskiego na podstawie długiego wniosku (składanego w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania), lub na podstawie odrębnego wniosku, nadal będzie korzystał z tego urlopu na „starych” zasadach. Chodzi o kwestie organizacyjne np. takie jak sposób składania wniosku. Jednocześnie pracownik zyska prawo do dodatkowej, 9 tygodniowej części urlopu rodzicielskiego. Przy czym każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego.