wniosek o przeliczenie podstawy świadczenia chorobowego

Wniosek o przeliczenie podstawy świadczenia chorobowego

W sierpniu 2023 roku ZUS zmienił stanowisko dotyczące ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Chodzi o wliczanie do podstawy wymiaru świadczeń przychodu z tytułu wykonywania umów zlecenie – niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa). Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem o wyrównanie zasiłku dotyczącym wcześniejszych okresów. Wynika z tego, że płatnik zasiłków (pracodawca lub ZUS) nie zrobi tego automatycznie. Jeżeli więc ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia, to ZUS lub pracodawca przeliczy podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem. Sprawdź, jak wygląda przykładowy wniosek o przeliczenie podstawy świadczenia chorobowego.

Składając wniosek do ZUS o przeliczenie podstawy świadczenia chorobowego można to zrobić za pośrednictwem PUE ZUS na formularzu POG (pismo ogólne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

W tym przypadku stosujemy zasadę przedawnienia dochodzenia roszczenia. Zgodnie z tą zasadą roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Oznacza to, że maksymalny okres wstecz, za jaki można dokonywać przeliczenia, to 3 lata od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.