wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna

WDT czy transakcja trójstronna – sprawdź rozliczenie

Pytanie: W grudniu miała miejsce dostawa, którą nie wiemy, czy wykazać w JPK jako WDT czy też transakcja powinna być oznaczona kodami dotyczącymi transakcji trójstronnej w VAT. Otóż polska spółka A wystawiła fakturę na spółkę B zarejestrowaną w Holandii, transakcja dotyczyła dostawy towaru. Towar jednak został dostarczony do spółki C zarejestrowanej w Rumunii. Dostawa towaru wyglądała jednak tak, że spółka C z Rumunii odebrała towar własnym transportem od spółki A z Polski. Faktura jest wystawiona pomiędzy spółką polską A a spółką B - holenderską z dostawą do Rumunii. Jak transakcję powinna wykazać spółka A w JPK_VAT i w VAT_UE?

Transakcja trójstronna została zdefiniowana w VAT jako transakcja, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
  2. przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.