Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego. Prowadzone jest szerokie badanie rynku przy wsparciu Inspekcji Handlowej. Jego celem jest zbadanie zasad dystrybucji surowca i sprawdzenie, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.
Otrzymanie świadczenia pieniężnego w kwocie 3.000 zł na podstawie ustawy o dodatku węglowym będzie neutralne podatkowo dla osób, które skorzystają z przewidzianych w niej rozwiązań. To efekt wprowadzenia nowego zwolnienia do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Jej przepisy mają dotyczyć zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw ciepłowniczych.
Rząd przedstawił propozycje rozwiązań, które pomogą ustabilizować cenę węgla i zwiększyć jego dostępność dla odbiorców indywidualnych. Szczegóły zostały ogłoszone podczas wspólnej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej oraz rzecznika rządu Piotra Müllera.
Ministerstwo Finansów przekazało informację, że w związku z odwołaniem stanu epidemii przestała obowiązywać regulacja dotycząca braku odbierania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu sprzedawanych wyrobów węglowych na cele zwolnione od akcyzy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip