Planowana nowa ustawa o VAT wprowadza rozwiązania, które zasługują na krytykę. Szczególnie niebezpieczne dla podatników będzie wprowadzenie praktycznie bezwarunkowej odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania z tytułu VAT sprzedawców.
Przedsiębiorcy, u których występuje działalność mieszana, będą mogli uzgodnić z naczelnikiem urzędu skarbowego wybrany sposób obliczania proporcji. Łatwiej też będzie skorzystać z ulgi na złe długi – to tylko niektóre propozycje, które znalazły się w założeniach do projektu. We wtorek zajmie się nim Rada Ministrów.
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić wiele istotnych zmian w przepisach dotyczących VAT. Zmiany te mają wejść w życie już z początkiem 2015 r. Tak wynika z opublikowanego niedawno projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych.
Najważniejsze z planowanych zmian podzielić można na dwie grupy. Do należą zmiany mające na celu pełniejsze dostosowanie polskich przepisów VAT do przepisów unijnych. Ma to nastąpić przez implementowanie fakultatywnych rozwiązań przewidzianych przepisami unijnymi albo przez dostosowanie polskich przepisów do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Natomiast do drugiej grupy należą, których celem jest ograniczenie nadużyć w podatku VAT.
Do końca 2016 roku będę obowiązywały aktualne stawki VAT, a mechanizm warunkowych podwyżek stawek VAT w przypadku relacji długu publicznego do PKB ponad 55% zostanie usunięty – tak zakłada podpisana wczoraj przez prezydenta ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Obecne stawki VAT obowiązują jeszcze do końca 2013 roku. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne prace legislacyjne w tym zakresie, to od 1 stycznia 2014 roku powrócą niższe stawki w wysokości: 5, 7 i 22%.
Dnia 27 grudnia 2012 r. Prezydent podpisał ustawę z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2013 r. Z tymże znaczna część przepisów wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2014 r. Chodzi o przepisy regulujące moment powstania obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania oraz zmian w zakresie zasad odliczania podatku naliczonego.
Przy dostawie mediów podatnicy nie będą mieli obowiązku wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zaliczek - 7 grudnia Sejm uwzględnił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta.
Wczoraj (5 grudnia) Komisja Finansów Publicznych przyjęła wszystkie wprowadzone przez Senat poprawki do ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jedna z poprawek Senatu przesuwa termin wejścia w życie ustawy na 1 kwietnia 2013 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip