umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

Opodatkowanie usług doradczych niemieckiego rezydenta podatkowego na rzecz polskiego zleceniodawcy

Pytanie:  Osoba fizyczna zamieszkała w Niemczech, która dostarczyła certyfikat niemieckiej rezydencji podatkowej, świadczyła usługi doradcze na rzecz polskiego zleceniodawcy w oparciu o zawartą umowę cywilnoprawną. Usługi te były świadczone w ramach wolnego zawodu i były one faktycznie wykonywane bądź to w Niemczech, bądź też na terytorium Polski, jednakże w tym przypadku pobyt tej osoby na terytorium kraju nie przekraczał 183 dni w ciągu roku podatkowego. Przy świadczeniu tychże usług polsko-niemiecka umowa dotycząca unikania podwójnego opodatkowania przewiduje, że wynagrodzenie z ich tytułu nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W związku z takimi usługami często zdarza się, że niemieccy rezydenci otrzymujący wynagrodzenie z ich tytułu zabiegają o to, aby potrącić im w Polsce mniejszy podatek lub wcale go nie potrącać, a ponadto często jest bardzo trudno te osoby nakłonić do dostarczenia certyfikatu rezydencji podatkowej. Użytkownik portalu uważa, że dochód osiągnięty z tytułu takich usług powinien być wzięty pod uwagę dla ustalenia stawki podatkowej dotyczącej niemieckiego rezydenta podatkowego, którą w Niemczech będzie opodatkowany pozostały dochód takiej osoby (metoda unikania podwójnego opodatkowania - tzw. wyłączenie z progresją).
  • Czy dochód osiągnięty przez nierezydenta z tytułu tych usług w Polsce może być, czy też musi być wzięty pod uwagę dla ustalenia stawki podatkowej, która w Niemczech będzie właściwa dla opodatkowania pozostałego dochodu osoby świadczącej usługi doradcze na rzecz polskiego podmiotu?
  • Czy w opisanym przypadku nie jest tak, że kwota podatku w ostatecznym rozliczeniu będzie taka sama, niezależnie od tego czy i w jakiej wysokości będzie on pobrany w Polsce?