stawka 0% VAT

zadowolona kobieta w tle mapa świata

Jak rozliczać import usług? Poznaj 7 najważniejszych wskazówek

Rozpoznanie i rozliczanie importu usług sprawia w praktyce wiele problemów. Wiemy to również od Państwa, ponieważ wiele pytań w naszej poradni dotyczy właśnie tego zagadnienia. Jak więc prawidłowo dokonać rozliczania, kiedy można zastosować stawkę 0% VAT - te i inne odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Kiedy mamy do czynienia z importem usług?

Import usług ma miejsce wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki:

1. po pierwsze - usługa powinna mieć ustawowe miejsce świadczenia w Polsce. Jeśli usługę nabywa polski podatnik, to w przypadku większości usług skutkuje to tym, że usługa ma miejsce świadczenia w Polsce,
2. po drugie - usługa jest wykonywana przez podatnika zagranicznego, tzn. takiego, który nie ma w Polsce siedziby działalności ani stałego miejsca prowadzenia działalności (np. oddziału).

Rozpoznanie i rozliczenie importu usług

Jeśli - stosownie do powyższych przesłanek - zostało uznane, że w firmie doszło do importu usług, należy przede wszystkim:

- wystawić fakturę wewnętrzną
, naliczając podatek od ceny usług; stawka podatku zależy od rodzaju usług: może to być stawka podstawowa, może wystąpić stawka obniżona (rzadko), stawka 0% (np. przy transporcie międzynarodowym) bądź zwolnienie podatkowe (np. przy usługach finansowych),
- ująć obrót i podatek należny w ewidencji sprzedaży oraz w deklaracji VAT: służy do tego pole 37 i 38; w większości przypadków, w których nabywane są usługi od podatników z UE, trzeba będzie wypełnić również pole 39 i 40,
- jeśli zakupione usługi służą w działalności opodatkowanej, podatek należny od importu usług jest również podatkiem naliczonym, który podlega odliczeniu; należy więc także wprowadzić stosowne zapisy do ewidencji zakupów, zaś podatek naliczony ująć w deklaracji VAT (pole 51 i 52 - nabycie towarów i usług pozostałych).

Poznaj także najważniejsze informacje dotyczące obowiązku podatkowego przy imporcie usług i 7 najważniejszych wskazówek.