specustawa Ukraińska

Likwidacja firmy w Ukrainie – koszty podatkowe

Likwidacja firmy w Ukrainie – sprawdź, co z kosztami podatkowymi

Czy Zaniechane inwestycje, które polski przedsiębiorca rozpoczął na Ukrainie, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w razie wycofania biznesu w związku z toczącą się wojną? Sprawdźmy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza wiele ułatwień, które mają zachęcić polskich obywateli do pomocy na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom konfliktu wojennego.

Specustawa a koszty uzyskania przychodu

Wprowadzonorównież zmiany do ustawy o CIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Jako koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą zaliczyć koszty wytworzenia lub cenę nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Jest to możliwe, pod warunkiem, że zostały przekazane:

1) organizacjom,  wykonującym działalności pożytku publicznego lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
2) jednostkom samorządu terytorialnego,
3) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
4) podmiotom wykonującym na terytorium Polski lub Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, realizowanego w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na rzecz wyżej wymienionych podmiotów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • dowiesz się, jakie zmiany wprowadziła specustawa ukraińska w zakresie kosztów uzyskania przychodów;
  • sprawdzisz, jak rozliczać zaniechane inwestycje spowodowane likwidacja firmy w Ukrainie.
Specustawa ukraińska: jakie są konsekwencje zmian dla JST

Specustawa ukraińska: jakie są konsekwencje zmian dla JST

Specustawa, która dotyczy pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, wprowadza  zmiany w wielu ustawach. Wszystko po to, aby zapewnić podstawy prawne do organizacji legalnego pobytu uchodźców przybywających z terytorium tego państwa. Jak specustawa ukraińska przełoży się na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego? Sprawdzamy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (specustawa ukraińska) zmienia między innymi następujące ustawy: 

  • samorządzie gminnym,
  • podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • systemie oświaty,
  • podatku dochodowym od osób prawnych,
  • zawodach lekarza i lekarza dentysty,
  • samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa,
  • świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o
  • odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych,
  • zarządzaniu kryzysowym,
  • finansach publicznych, o ewidencji ludności,
  • związku metropolitalnym w województwie śląskim,
  • Prawo przedsiębiorców,
  • Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • zmianie ustawy o dowodach osobistych. 

Zasady finansowania pomocy obywatelom Ukrainy

Zgodnie z art. 12 specustawy ukraińskiej JST mogą zapewnić pomoc obywatelom Ukrainy w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, transportu, finansując ją z własnych środków. Jednak przed podjęciem organizacji takiej pomocy jej zakres musi określić w uchwale organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, a następnie formę i tryb udzielania pomocy określa właściwy organ wykonawczy danej jednostki.

Oczywiście środki własne JST nie wystarczą na samodzielne udźwignięcie kosztów organizacji takiej pomocy, dlatego też środki na takie wydatki muszą płynąć do samorządów z budżetu państwa. Dlatego też ustawa zakłada, że zadania z tego zakresu nałożone na organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej będą w większości realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.

Specustawa: wyjaśniamy, jak zatrudnić uchodźców z Ukrainy

Ramka

Polecenia realizacji zadań przez wojewodę będą wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia i nie wymagają uzasadnienia. Decyzje te mogą być uchylane lub zmieniane, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony, a ich uchylenie lub zmiana nie wymaga zgody stron.

koniec

Fundusz pomocy

Dalsza i bardziej długofalowa organizacja pomocy ma być finansowana ze specjalnie utworzonego Funduszu pomocy. Środki z funduszu, który będzie utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego będą służyły do finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie, w szczególności obywatelom Ukrainy dotkniętym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy i to zarówno zadań realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza nim.

Unormowania prawne dotyczące Funduszu Pomocy są zbieżne z aktualnie obowiązującymi szczególnymi rozwiązaniami dotyczącymi finansowania i wsparcia realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jakie będą obowiązywać zasady finansowania pomocy obywatelom Ukrainy;
  • jakie JST będą mieć nowe zadania wprowadzone specustawą ukraińską;
  • jaki ułatwienia w administracji przewiduje specustawa ukraińska;
  • w jakiej sytuacji specustawa zakłada zniesienie odpowiedzialności za złamanie dyscypliny finansów publicznych.

Sprawdź też:

Specustawa: wyjaśniamy, jak zatrudnić uchodźców z Ukrainy