Specustawa, która dotyczy pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, wprowadza zmiany w wielu ustawach. Wszystko po to, aby zapewnić podstawy prawne do organizacji legalnego pobytu uchodźców przybywających z terytorium tego państwa. Jak specustawa ukraińska przełoży się na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego? Sprawdzamy.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (specustawa ukraińska) zmienia między innymi następujące ustawy:
Zasady finansowania pomocy obywatelom Ukrainy
Zgodnie z art. 12 specustawy ukraińskiej JST mogą zapewnić pomoc obywatelom Ukrainy w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, transportu, finansując ją z własnych środków. Jednak przed podjęciem organizacji takiej pomocy jej zakres musi określić w uchwale organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, a następnie formę i tryb udzielania pomocy określa właściwy organ wykonawczy danej jednostki.
Oczywiście środki własne JST nie wystarczą na samodzielne udźwignięcie kosztów organizacji takiej pomocy, dlatego też środki na takie wydatki muszą płynąć do samorządów z budżetu państwa. Dlatego też ustawa zakłada, że zadania z tego zakresu nałożone na organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej będą w większości realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.
Specustawa: wyjaśniamy, jak zatrudnić uchodźców z Ukrainy
Ramka
Polecenia realizacji zadań przez wojewodę będą wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia i nie wymagają uzasadnienia. Decyzje te mogą być uchylane lub zmieniane, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony, a ich uchylenie lub zmiana nie wymaga zgody stron.
koniec
Fundusz pomocy
Dalsza i bardziej długofalowa organizacja pomocy ma być finansowana ze specjalnie utworzonego Funduszu pomocy. Środki z funduszu, który będzie utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego będą służyły do finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie, w szczególności obywatelom Ukrainy dotkniętym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy i to zarówno zadań realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza nim.
Unormowania prawne dotyczące Funduszu Pomocy są zbieżne z aktualnie obowiązującymi szczególnymi rozwiązaniami dotyczącymi finansowania i wsparcia realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.