Zawiłości umowy, nierzetelni sprzedawcy czy oferta niedopasowana do profilu zużycia energii – to tylko niektóre problemy, z którymi mierzą się przedsiębiorcy poszukujący optymalnej oferty prądu dla firm. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed wyborem konkretnego sprzedawcy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii umożliwiających wybór właściwej dla Twojej firmy oferty. To najlepszy sposób na to, aby zakup energii był opłacalny i zapewniał Ci bezpieczeństwo energetyczne. Oto 5 wskazówek, dzięki którym podpiszesz korzystną umowę!
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień w postaci zamrożenia ceny prądu, powinni złożyć do swojego dostawy energii elektrycznej stosowne oświadczenie w terminie do 30 listopada 2022 r.
Rząd planuje wprowadzić ceny maksymalne za prąd, nie tylko dla rodzin, ale również małych i średnich firm oraz odbiorców wrażliwych. W tym celu został opracowany projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Rząd przyjął projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Według jego szacunków rozwiązanie to pozwoli ograniczyć podwyżki cen prądu dla mikro, małych i średnich (MŚP) przedsiębiorstw nawet o 70% i będzie dotyczyło około 99% polskich firm.
Mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale oraz jednostki sektora finansów publicznych ( w tym samorządy) muszą do 29 lipca br. złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Podpisany dokument jest potwierdzeniem przez nich statusu i warunkiem utrzymania ceny energii elektrycznej z roku 2018 – przypomina resort energii.
Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w szacunkowej fakturze za energię elektryczną. Może zrobić to w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono tą fakturę, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu okresu, w którym ją otrzymał.
Podatnik spytał fiskusa o możliwość i termin odliczenia VAT z szacunkowej faktury za prąd. Uważał, że prawo do odliczenia mu przysługuje i może to zrobić w tym okresie rozliczeniowym, w którym tą energię wykorzystał do celów związanych z działalnością gospodarczą. Organ podatkowy zgodził się z tym stanowiskiem.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip