pakiet SLIM VAT 3

Kurs przeliczeniowy w SLIM VAT 3

Kurs przeliczeniowy w SLIM VAT 3: już wiadomo, jak przeliczać korekty faktur

Od 1 lipca br. obowiązują zmiany wprowadzone pakietem SLIM VAT 3. Nowelizacja dodała przepisy wskazujące, jakie kursy przeliczeniowe należy stosować dla faktur korygujących wystawianych do faktur pierwotnych wystawionych w walucie obcej. Dowiedz się więcej o tych zmianach.

Jak przed zmianami trzeba było przeliczać korekty faktur

Do tej pory przyjmowało się (nie było przepisów regulujących tę kwestię), że kwoty w walutach obcych wykazywane na fakturach korygujących trzeba przeliczać według kursu właściwego dla korygowanej faktury pierwotnej.

Stanowisko takie uzasadnia fakt, że faktury korygujące nie stanowią samodzielnego dokumentu, lecz jedynie dokument korygujący treść faktur pierwotnych, zaś przyjęcie odmiennego stanowiska powodowałoby, że w przypadku faktur korygujących „zerujących” kwota z faktury korygującej nie odpowiadałaby najczęściej kwocie z faktury pierwotnej (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2007 r., sygn. akt I FSK 47/06).

Istniały dwa wyjątki od tej zasady. Pierwszy z nich miał miejsce, jeżeli faktury korygujące dokumentują podwyższenie ceny na skutek okoliczności niemożliwych do przewidzenia w momencie zawierania umowy i wystawienia faktury.

Wówczas przyjmowało, że kursem właściwym dla celów VAT do przeliczenia kwot w walucie obcej wskazanych na fakturze korygującej jest ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1665/09, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 czerwca 2015 r., sygn. akt IBPP2/4512-245/15/BW).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • jaki jest kurs przeliczeniowy w SLIM VAT 3;
  • dowiesz się, jak przeliczać faktury korygujące, jeżeli pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej.

Sprawdzisz na konkretnych przykładach i będziesz wiedzieć, jaki kurs przeliczeniowy będzie obowiązywać po zmianach w SLIM VAT 3.

  Nowości w VAT: Poznaj 8 pytań i odpowiedzi dotyczących SLIM VAT 3

Nowości w VAT: Poznaj 8 pytań i odpowiedzi dotyczących SLIM VAT 3

Od 1 lipca 2023 r. weszło w życie większość zmian wprowadzanych w ramach pakietu SLIM VAT 3. Przeanalizowaliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące SLIM VAT 3. Poznaj wyjaśnienie eksperta i zastosuj zmiany w praktyce.

SLIM VAT 3 – praktyczne zestawienie zmian od 1 lipca 2023 r.

SLIM VAT 3 – praktyczne zestawienie zmian od 1 lipca 2023 r.

Od 1 lipca 2023 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT. Wszystko za sprawą pakietu SLIM VAT 3, czyli ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych. Warto sięgnąć po praktyczne zestawienie zmian w VAT. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 1059.

 

Zmiana

Stan prawny obowiązujący do 30 czerwca 2023 r.

Stan prawny obowiązujący od 1 lipca 2023 r.

Podwyższenie limitu sprzedaży dla małych podatników

Obecnie na podstawie  przepisów VAT limit sprzedaży przewidziany dla małych podatników wynosi co do zasady równowartość 1.200.000 euro

Limit sprzedaży przewidziany przepisami VAT dla małych podatników zostanie podwyższony do równowartości 2.000.000 euro

Wskazanie kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadkach gdy pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej

Obecnie nie ma przepisów, które wskazują, jakie kursy przeliczeniowe należy stosować dla faktur korygujących wystawianych do faktur pierwotnych wystawionych w walucie obcej.

SLIM VAT 3 dodaje przepisy określające, jakie kursy przeliczeniowe należy stosować dla faktur korygujących wystawianych do faktur pierwotnych wystawionych w walucie obcej.

Zmiana okresu wykazywania korekty w związku z uzyskaniem prawa do zastosowania stawki 0% do WDT

Obecnie otrzymanie po terminie dowodów, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, pozwala na wykazanie WDT ze stawką 0% w okresie rozliczeniowym, w którym dostawa ta została dokonana.

Otrzymanie po terminie dowodów, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, pozwalać będzie na wykazanie WDT ze stawką 0% w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.

To tylko część zmian, dostęp do pełnego zestawienia zmian w SLIM VAT 3 jest dostępny po zalogowaniu się w Portalu FK.

Korzyści 

W tekście:

  • znajdziesz praktyczne zestawienie zmian w SLIM VAT 3;
  • pokazujemy czego dotyczy zmiana i porównujemy, jak jest obecnie, a jak będzie po zmianach.

Skorzystaj z zestawienia zmian w VAT od 1 lipca 2023 r. w ramach pakietu SLIM VAT 3.

Przepisy przejściowe – SLIM VAT 3

Poznaj przepisy przejściowe dotyczące zmian w VAT wprowadzanych w ramach SLIM VAT 3

Ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, czyli pakiet SLIM VAT 3 wchodzi w życie od 1 lipca br. Nowelizacja zawiera również przepisy przejściowe nawiązujące do wprowadzanych zmian. Poznaj szczegóły.

Korzyści 

1.    Zmiany w przepisach dotyczących wydawania WIS
Od 1 lipca 2023 r. weszło w życie wiele zmian w przepisach dotyczących wydawania wiążących informacji stawkowych (dalej nazywanych WIS). Do zmian tych nawiązują przepisy art. 17 ustawy nowelizującej z 26 maja 2023 r.

Z przepisów tych wynika zasada, że nowe zasady stosuje się również do postępowań w sprawie wydania WIS wszczętych i niezakończonych przed 1 lipca 2023 r. Istnieją jednak dwa wyjątki od tej zasady.

Polecamy też:

Poznaj zmiany w przepisach o wydawaniu WIS od 1 lipca 2023 r.

Pierwszy z wyjątków dotyczy uchylonych od 1 lipca 2023 r. przepisów o opłatach za wydanie wniosku o wydanie WIS. Z art. 17 ust. 2 ustawy nowelizującej wynika, że do postępowań w sprawie wydania WIS, wszczętych i niezakończonych przed 1 lipca 2023 r., przepisy te stosuje się nadal. Oznacza to, że wniesione opłaty za wydanie wniosków w takich postępowaniach nie podlegają zwrotowi.

Drugi wyjątek dotyczy stosowania przepisów o prowadzeniu postępowań w sprawie zmiany lub uchylenia WIS, które od 1 lipca 2023 r. zostały istotnie znowelizowane (obecnie uprawnienie do zmiany WIS przysługuje szefowi Krajowej Administracji Skarbowej lub dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej, zaś uprawnienie do uchylania WIS przysługuje wyłącznie szefowi Krajowej Administracji Skarbowej; od 1 lipca 2023 r. obowiązuje zasada prowadzenia postępowań w sprawie zmiany lub uchylenia WIS przez dyrektora KIS).

Czytaj więcej o SLIM VAT 3:

Pakiet SLIM VAT 3: Poznaj kolejne zmiany w VAT

SLIM VAT 3 i inne zmiany podatkowe od 1 lipca 2023 r.

Pakiet SLIM VAT 3 – zmiany nie tylko w podatku od towarów i usług