Z artykułu dowiesz się:
Znamy już limit przychodów, który powoduje, iż niektóre podmioty będą od 1 stycznia 2022 r. prowadzić księgi rachunkowe zamiast PKPiR. Powinny do tego zacząć się przygotowywać, bowiem prowadzenie ksiąg to nie tylko księgowania.
Jednostki, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za 2015 r. wyniosły co najmniej 5.092.440 zł, muszą w 2016 r. prowadzić księgi rachunkowe. Przed dokonaniem pierwszego zapisu w księgach, trzeba dopełnić kilku obowiązków, np.: przygotować dokumentację księgową, zaktualizować wpis do ewidencji gospodarczej. Sprawdźmy, co jeszcze.
Podmioty, które powinny wziąć pod uwagę ten limit to:
Pamiętajmy, że podmioty te mają prawo zaprowadzić księgi rachunkowe także wtedy, gdy ich przychody nie przekroczą wskazanego limitu. Muszą wówczas, przed rozpoczęciem roku obrotowego, zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przygotowujesz się do zakończenia roku obrotowego? - sprawdź, jakie masz w związku z tym obowiązki. Jakie są zasady otwierania ksiąg rachunkowych na początek nowego roku obrotowego? Szczegóły w tekście.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip