nagroda dla pracownika a podatek

Szymon Dalc, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Dalc i Ochocki – Doradcy sp. z o.o.

Od nagrody dla najlepszego sprzedawcy trzeba odprowadzić podatek

Handlowcy, którzy podejmują działania promocyjne, nie są ostatecznymi beneficjentami towaru, ponieważ nie do nich jest skierowana promocja. W konsekwencji wręczenie bonu dla pośrednika oferującego towary dla klientów spółki nie jest zwolnione z PIT.

Zagadnienie sporne

Spółka zajmująca się działalnością handlową, w ramach reprezentacji i reklamy zorganizowała promocję „Najlepsi sprzedawcy”. Akcja przeznaczona jest dla osób, które doprowadzą do sprzedaży określonych w regulaminie produktów spółki klientom końcowym. Najlepsi otrzymają kupony premiowe. Uczestnicy, którzy otrzymają nagrody, nie podpisują żadnych umów z organizatorem. Osoby te nie są pracownikami spółki i nie pozostają z nią w stosunku cywilnoprawnym.
Firma zapytała ministra finansów, czy uczestnicy promocji, którzy otrzymają bony, osiągną przychód podlegający PIT.
Podatnik twierdził, że wydawane uczestnikom w ramach promocji nagrody, których jednorazowa wartość nie będzie przekraczała 200 zł, stanowią (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: ustawa o PIT) dochód wolny od podatku dla uczestników.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za niewłaściwe. Sprawa trafiła do sądu.

Stanowisko sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT skierowany jest do klientów, którzy w ramach nabywania towarów i usług otrzymują różne prezenty. Przepis ten nie dotyczy jednak pośredników, którzy jedynie oferują towary rzeczywistym klientom. W omawianej sprawie reklama nie jest skierowana do sprzedawców produktów spółki. Osoby te są jedynie pośrednikami, którzy te produkty mają zareklamować na dalszym etapie.

Pytanie do eksperta: Na co trzeba zwrócić uwagę, aby możliwe było zastosowanie zwolnienia do otrzymanych w promocji świadczeń?

Aneta Drosik, doradca podatkowy, dyrektor Działu Prawa Podatkowego i Administracyjnego kancelarii Sadkowski i Wspólnicy

Nagród dla pracowników sfinansowanych z zysku netto firma nie zaliczy do kosztów podatkowych 

Część zysku z poprzedniego roku przeznaczona na wypłaty dla zatrudnionych lub na dywidendę dla udziałowców nie jest kosztem uzyskania przychodów. A to dlatego, że takie wydatki nie mają charakteru kosztowego.

Przedsiębiorstwo część wypracowanego zysku netto z 2007 roku przeznaczyło w kolejnym roku na nagrody dla zatrudnionych. Od nagród odprowadzono składki na ZUS, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na pracowniczy program emerytalny.
Firma chciała wiedzieć, czy poniesione wydatki na wypłaty może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Zdaniem spółki – tak, na co zgodził się też dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej o nr IBPBI/2/423-67/09/PP. Innego zdania był minister finansów, który zmienił wydaną interpretację.

Z uwagi na to, że wypłaty na nagrody dla pracowników zostały sfinansowane z zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów, ponieważ poniesione wydatki w związku z wypłatą tych nagród nie mają charakteru kosztowego.

Pytanie do eksperta: Jakie błędy w rozliczeniach spowodowałoby doliczanie do kosztów podatkowych wypłaconych osobom zatrudnionym nagród z zysku firmy?

Wyrok komentuje Aneta Drosik
doradca podatkowy, dyrektor Działu Prawa Podatkowego i Administracyjnego kancelarii Sadkowski i Wspólnicy