miejsce świadczenia

Zmiany w VAT 2025 zwolnienie podmiotowe

Zmiany w VAT 2025: Dowiedz się, jak wpłyną na rozliczenia

Nowe przepisy umożliwią polskim podatnikom korzystanie w innych państwach członkowskich ze zwolnień o podobnym charakterze do zwolnienia podmiotowego. Nowelizacja wprowadza też zmianę sposobu ustalania miejsca świadczenia niektórych wirtualnie świadczonych usług. Dowiedz się, jak te zmiany mogą wpłynąć na rozliczanie VAT. Upewnij się, na czym polega procedura SME i jakie korzyści przynosi dla małych firm.

Poznaj praktyczne skutki zmian w VAT!

Już 28 stycznia 2025 r. zapraszamy na wyjątkowe szkolenie „Zmiany w VAT 2025.
Praktyczny przewodnik  po stosowaniu i skutkach nowych przepisów”
. Podczas warsztatu poznasz kluczowe zmiany w przepisach VAT oraz dowiesz się, jak efektywnie dostosować się do nowych regulacji, aby uniknąć ryzyka podatkowego.

Zapisz się teraz i zyskaj pewność działania zgodnie z przepisami!

W tekście omawiamy najważniejsze rozwiązania wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT.

1.    Przepisy wprowadzające procedurę SME
Najważniejsze zmiany wprowadzane nowelizacją ustawy o VAT polegają na dodaniu przepisów określających tzw. procedurę SME.

Jak jest teraz

Przepisy zwalniają od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.

Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie naliczają VAT należnego oraz zwolnieni są z większości obowiązków w zakresie VAT, np. nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT (zob. art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).

Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, gdyż w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT są wymienione kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Dotyczy to między innymi podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju (art. 113 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT). Powoduje to, że obecnie podatnicy zagraniczni nie mogą korzystać w Polsce ze zwolnienia podmiotowego.

Podobnie jest w innych państwach członkowskich. W konsekwencji polscy podatnicy nie mogą korzystać w innych państwach członkowskich ze zwolnień podmiotowych.

Jak będzie po zmianach

Do końca 2024 roku wszystkie państwa członkowskie mają wdrożyć dyrektywę 2020/285[1], która przewiduje możliwość korzystania ze zwolnień dla małych przedsiębiorstw (w Polsce jest to wspomniane zwolnienie podmiotowe) przez podatników z innych państw członkowskich (w ramach tzw. procedury SME). Dlatego też omawiany projekt przewiduje:

1)     dodanie art. 113a ustawy o VAT określającego zwolnienie podmiotowe, z którego korzystać mogą podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w państwie członkowskim innym niż Polska; organem podatkowym właściwym dla takich podatników w zakresie VAT będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście (projektowany art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym polega procedura SME;
  • Jakie są obecne zasady korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT i jak zmienią się po wprowadzeniu nowych przepisów w 2025 roku;
  • W jaki sposób zmieni się ustalanie miejsca świadczenia usług wirtualnych od 1 stycznia 2025 roku i jak wpłynie to na rozliczenia VAT;
  • Jakie inne zmiany w ustawie o VAT zostaną wprowadzone oprócz procedury SME i nowych zasad dla usług wirtualnych;
  • Jakie warunki muszą spełniać podatnicy z zagranicy, aby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce.

Oglądaj szkolenie online i sprawdź, praktyczne skutki zmian w VAT:

 

Polecamy też:

Opodatkowanie usługi wstawienia okien wykonanej w Niemczech na zlecenie polskiej firmy

Pytanie: Jako przedsiębiorca prowadzę firmę budowlaną - głównie wstawiam okna w Polsce i czasem dostarczam okna za granicę do niemieckich firm jako WDT. Teraz zaistniała sytuacja, że my wstawialiśmy okna dla polskiej firmy, która ma niemiecki NIP i w Niemczech rozlicza VAT - byliśmy podwykonawcą. Wystawiliśmy fakturę ze stawką NP z odwrotnym obciążeniem. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy powinniśmy się gdzieś zgłaszać do VAT w Niemczech, czy jeśli jesteśmy podwykonawcą, to nie musimy?

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT

Miejsce świadczenia usług związane z nieruchomościami

Z przepisów tych wynika szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług jest miejsce położenia nieruchomości. W konsekwencji miejsce świadczenia wskazanej usługi wstawienia okien znajduje się na terytorium Niemiec. Świadczenie tych usług podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Niemczech.

Zakup usług

Zakup usług od zagranicznych kontrahentów w ramach importu usług