Sprawdź, jak liczyć limit 200.000 zł zwolnienia z VAT w przypadku gdy osoba prowadzi jednoosobową działalność i jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej. Zyskaj praktyczną wskazówkę, która rozwiewa wątpliwości, czy limit obowiązuje łącznie, czy oddzielnie dla każdej działalności.
Od nowego roku limity podatkowe wzrosną, gdyż kurs euro z 1 października 2020 r., będący podstawą obliczeń, jest wyższy niż rok wcześniej.
Trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o PIT. Proponowane zmiany są korzystne dla podatników, a dotyczą m.in. podwyższenia i zaokrąglenia limitowanych zwolnień podatkowych.
Od nowego roku wzrosną niektóre limity podatkowe, wyznaczające m.in. status małego podatnika na gruncie podatków dochodowych i VAT, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych czy dotyczące amortyzacji. Wynika to z faktu, że kurs euro z początku października będący podstawą obliczeń w limitów, o których mowa jest wyższy niż w roku ubiegłym.
Próg 2 mln euro, który zobowiązuje do sporządzenia dokumentacji podatkowej transakcji lub innych zdarzeń jest odnoszony do przychodów lub kosztów jednego podatnika biorącego udział w transakcji, a nie do obrotów obu podmiotów powiązanych.
Wolna od podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. Jeżeli wydatki na hotel przekroczą ten limit, od nadwyżki trzeba pobrać zaliczkę na PIT. Więcej na ten temat w komentarzu eksperta.
Wiele limitów podatkowych przewidzianych na 2010 r. jest znacznie wyższych niż w roku bieżącym. Powodem jest wzrost kursu euro - waluty, w której limity te są określane w ustawach podatkowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip