Zapraszamy do obejrzenia zapisu live’a, który odbył się na Facebooku. Z Ewą Guerri, doradcą podatkowym i menadżerką w Accreo rozmawialiśmy na temat wydatków na imprezy firmowe, zajęcia sportowe, relaksacyjne w kontekście rozliczeń podatkowych.
Zapraszamy do obejrzenia live’a, podczas którego ekspertka przedstawiła aktualne stanowisko organów podatkowych i stanowisko sądów w zakresie rozliczeń wydatków na imprezy firmowe, zajęcia sportowe i relaksacyjne.
Oglądając live dowiesz się:
Ostatnio pojawiła się niekorzystna interpretacja podatkowa odnośnie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na organizację imprez integracyjnych w części przypadającej na osoby współpracujące ze spółką (osoby na działalności). Sprawdź szczegóły.
Wypoczynek pracownika finansowany w całości z ZFŚS będzie stanowił dla niego przychód ze stosunku pracy po przekroczeniu rocznego limitu 380 zł. Z kolei wyjazd opłacony ze środków firmowych szefa będzie przychodem w pełnej wysokości. Określone skutki podatkowe może mieć też organizacja imprezy firmowej czy też zakup abonamentów medycznych.
Organizacja spotkań firmowych dla pracowników niesie za sobą określone skutki w podatkach dochodowych oraz w podatku od towarów i usług zarówno dla pracodawcy, jak i zaproszonych gości.
Z racji tego, że imprezy są dla uczestników nieodpłatne, może okazać się, że dojdzie do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia po stronie pracownika.
Pracownicy, którym za udział w spotkaniu firmowym szef doliczył podatek, mogą wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Sprawdź, jakie konsekwencje dla płatników i podatników ma wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący nieodpłatnych świadczeń.
Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego jest korzystne przede wszystkim dla pracowników. O ile nie doszło do przedawnienia, mogą oni wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot nadpłaty.
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących organizacji spotkań integracyjnych, np. wigilii firmowych, jeżeli imprezy mają związek z działalnością opodatkowaną przedsiębiorcy.
Biznesmen wyjaśnił, że organizuje dla swoich pracowników imprezy o charakterze integracyjnym, np. spotkania regionalnych sił sprzedaży, wycieczki firmowe czy też imprezy okolicznościowe – z okazji wigilii lub tłustego czwartku. Podczas takich spotkań serwowany jest poczęstunek (w formie gotowych produktów żywnościowych, np. pączków lub cateringu). Tego typu imprezy umacniają motywację w zespole, przyczyniają się do bardziej efektywnej pracy, a w konsekwencji do lepszych wyników, pozwalają również na kultywowanie w miejscu pracy tradycji i zwyczajów przyjętych w społeczeństwie, co nadaje pozytywny wizerunek pracodawcy wśród pracowników.
Dowóz do pracy i abonamenty medyczne dla pracowników podlegają PIT. Przepisy w tym względzie są zgodne z konstytucją – orzekł 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny.
Wczoraj Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem złożonym przez Konfederację Lewiatan. Chodziło o sprawdzenie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie których mogą być opodatkowane tzw. świadczenia pozapłacowe.
Trybunał wyjaśnił, że art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie" oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne Konstytucją.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip