Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W jego aktualnym kształcie zachowano w 2018 roku zwolnienie z uwagi na wielkość obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz poszerzono katalog usług, które obowiązkowo wymagają ewidencji na kasie fiskalnej. Dowiedz się więcej o nowych przepisach.
Czy podatnik, który otrzymuje w całości zapłatę za wykonywane czynności na rachunek bankowy, musi mieć kasę rejestrującą? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.
Przedsiębiorca, który rejestruje otrzymane zaliczki w kasie fiskalnej ma prawo do uproszczenia rozliczeń podatkowych, ustalając przychód podobnie jak z tytułu rozliczeń VAT.
Za datę powstania przychodu w podatku dochodowym uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
Podatnik handlujący papierosami nie może stosować wybranego przez siebie przelicznika walutowego i na tej podstawie ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej. Przeliczenie sporządza się na podstawie kursów średnich walut obcych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski.
Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się handlem detalicznym papierosami. Klienci za towar mogli też płacić w euro. Przedsiębiorca wyliczał płatność w walucie obcej jako iloraz ceny ustalonej w złotówkach przez przyjęty na dany dzień kurs EURO. Kurs ten ustalany był na podstawie kursów rynkowych. Na koniec dnia podatnik zliczał utarg, osobno w PLN i dla EUR. Euro przeliczał według kursu NBP z danego dnia. Na koniec miesiąca rozliczał sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej na podstawie raportów miesięcznych z urządzenia fiskalnego, a różnicę pomiędzy tymi raportami a obliczonymi utargami ujmował w księgach rachunkowych jako dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Taki sposób rozliczeń został zakwestionowany w toku kontroli skarbowej.
Czy sprzedaż gotówkową po przekroczeniu limitu obrotu 20 000 zł. oraz limitów zwolnienia z tytułu niewielkiej liczby świadczonych usług, należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej? Sprawdź.
Kasa fiskalna ma umożliwiać wydruk informacji zawartych na paragonie fiskalnym w odpowiedniej kolejności. Logo fiskalne i numer unikatowy kasy muszą być widoczne centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego – takie wymagania zawiera opublikowane wczoraj rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
Najważniejszą zmianą wynikającą z nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U z 2012 r. poz. 1382) jest zmniejszenie limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kasy dla podatników kontynuujących działalność w 2013 r. oraz wprowadzenie proporcjonalnego rozliczania limitu w przypadku podatników rozpoczynających działalność w 2013 r. Zmiany te wchodzą w życie od nowego roku.
Ministerstwo Finansów dalej pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień od obowiązku instalowania kas fiskalnych. Niedawno opublikowało nową - i jak można się domyślać - ostateczną wersję projektu. Czym różni się od poprzedniej?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip