Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r. poz. 1207 i wszedł w życie 8 sierpnia 2024 r.
Zmiany wprowadza ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. z 2024 r., poz. 859). Celem jest umożliwienie dokonywania wypłat dodatku, przyznanego na skutek prawomocnego rozstrzygnięcia organu administracji publicznej lub sądu administracyjnego w postępowaniach odwoławczych w sprawie wypłaty tego dodatku.
Polacy ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Środki na ten cel zostały już przekazane wojewodom. Samorządy powinny zadbać o ich sprawną dystrybucję.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła. Dodatek obejmujący wszystkie rodzaje paliw będzie przysługiwał instytucjom użyteczności publicznej, które nie mają dostępu do sieci gazowej ani ciepłowniczej.
Od 17 sierpnia 2022 r. gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, mogą składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Rozwiązanie to jest wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin w obliczu narastającego wzrostu cen węgla.
Prezydent RP, 11 sierpnia 2022 r., podpisał ustawę o dodatku węglowym, która wesprze gospodarstwa domowe, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.
Otrzymanie świadczenia pieniężnego w kwocie 3.000 zł na podstawie ustawy o dodatku węglowym będzie neutralne podatkowo dla osób, które skorzystają z przewidzianych w niej rozwiązań. To efekt wprowadzenia nowego zwolnienia do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Jej przepisy mają dotyczyć zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw ciepłowniczych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip