Rozliczanie składek ZUS i podatku od wynagrodzeń od wartości pakietów medycznych na przykładach

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 24 marca 2015
Pytanie:  Jesteśmy spółką cywilną, która zatrudnia poniżej 20 osób (część na umowę o pracę, część na umowę zlecenie) i zamierzamy wykupić pracownikom (i zleceniobiorcom) pakiety medyczne. Cena takiego pakietu dla pracownika to ok. 100 zł miesięcznie. Do ustalenia pozostaje kwestia czy w całości będziemy pokrywać koszty tych świadczeń medycznych (pakietów) jako pracodawca, czy też w części będziemy potrącać z wynagrodzeń netto zatrudnionych u nas osób kwoty za te pakiety. W firmie nie ma regulaminu wynagradzania (ale możemy go wprowadzić). Proszę o informacje w jaki sposób będzie należało rozliczać składki ZUS i podatek od wynagrodzeń od wartości pakietów medycznych w przypadku gdy:
  • pakiet medyczny będzie w całości finansowany ze środków pracodawcy,
  • pakiet medyczny będzie w części (nawet symbolicznej) finansowany również przez pracownika (pobierany z jego wynagrodzenia netto),
  • czy rozliczenia w tej kwestii będą takie same jeśli chodzi o pracowników i zleceniobiorców, czy inaczej będzie należało rozliczać świadczenia medyczne u jednych a inaczej u drugich.
Proszę o przykład liczbowy (np. wynagrodzenie brutto 1.750 zł, wartość pakietu medycznego 100 zł) przy różnych wariantach.

Pozostało jeszcze 80 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel