Przy dwóch spółkach i jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej – składka zdrowotna w podwójnej wysokości

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 20 marca 2015
Pytanie:  Mam pytanie na temat oskładkowania wspólnika jednoosobowej spółki zoo i spółki komandytowej. Dnia 27 czerwca 2014 r. powstała spółka z o.o. W KRS widnieje jeden wspólnik, który ma 100% udziałów. Zarząd spółki składa się z jednej osoby i jest ona spoza spółki, pełni rolę prezesa zarządu – bez wynagrodzenia. W listopadzie 2014 r. powstała dodatkowo spółka komandytowa spółka z o.o. (wspólnik ten sam co w spółce z o.o. i drugi wspólnik to osoba spoza spółki z o.o.- o której pisałam wcześniej). Oprócz tego wspólnik, który ma 100% udziałów prowadzi jednoosobową działalność na zasadach ogólnych od kilku lat i odprowadza składki na ZUS. Jak to się ma do kwestii ZUS – czy ten wspólnik musi podlegać składkom? Czy wystarczy składka zdrowotna od tej ostatniej spółki komandytowej spółki z o.o., czy musi być jeszcze odprowadzana składka od  jednoosobowej spółki z o.o.?

Pozostało jeszcze 85 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z różnych tytułów. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami. Od ponad 10 lat jest redaktorem merytorycznym serwisu internetowego dla księgowych - Portal FK.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel