Korekta składek ZUS rozliczana jest na bieżąco

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 24 marca 2016
Pytanie:  Dnia 12 marca 2016 r. złożyliśmy korekty w ZUS za okres od sierpnia do grudnia za 2015 r., pomniejszające naliczone i zapłacone składki społeczne w pełnej wysokości za przedsiębiorcę. Przedsiębiorca był na zwolnieniu lekarskim, ale musiał zapłacić składki za 2015 r. w pełnej wysokości, ponieważ ZUS bardzo długo zwlekał z orzeczeniem, czy okres zwolnienia ma przysługiwać z tytułu zasiłku chorobowego czy też wypadkowego. W końcu otrzymaliśmy pismo z ZUS, korekty wykonano i wysłano. Prowadzimy PKPiR, zapłacone składki wliczyliśmy w koszty 2015 r. – zgodnie z przepisami. Czy po wykonaniu korekty 12 marca 2016 r. mamy obowiązek w tym dniu odliczyć pomniejszone składki społeczne i uwzględnić je w tej dacie (czy korekta ZUS DRA wpisana w PKPiR jest poprawnym dowodem księgowym do zaksięgowania)? Czy musimy cofnąć się do 2015 r., a jeśli tak to w jakich terminach dokonać pomniejszenia. Składki były zapłacone w terminie tj. do 15 każdego miesiąca.

Pozostało jeszcze 53 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel