Jakie należności ulegają przedawnieniu wobec ZUS?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 19 kwietnia 2012
Pytanie:  Od około 10 lat nie płaciłem składek na ZUS, nie ze swojej winy. Byłem jednym z większych deweloperów, a że rozpocząłem prace budowlane przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, zostałem skazany na 6.6 lat pozbawienia wolności. Wszyscy moi byli klienci mają mieszkania, gdyż Trybunał Konstytucyjny orzekł iż nakaz rozbiórki był niezgodny z Konstytucją. Straciłem prawie wszystko w związku z zaistniałą sytuacją, niemniej na dzień dzisiejszy spłaciłem wszystkie zobowiązania wobec swoich dostawców oraz zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Zostały mi tylko do uregulowania zobowiązania wobec ZUS. Jakie należności ulegają przedawnieniu wobec ZUS. Czy mogę negocjować z ZUS spłatę zadłużenia. Chciałbym złożyć pozew do Strasburga o odszkodowanie za stratę majątku i odszkodowanie za pobyt w zakładzie karnym (wszyscy moi byli klienci są za mną).

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel