Czy sposób rocznego rozliczenia składki zdrowotnej zostanie zmieniony

Dodano: 19 maja 2023
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało list do Ministra Zdrowia, w którym zasygnalizowało problemy merytoryczne i techniczne związane z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało list do Ministra Zdrowia, w którym zasygnalizowało problemy merytoryczne i techniczne związane z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej przedsiębiorców, w tym leżące po stronie publicznych systemów informatycznych.

W piśmie datowanym na 17 maja br. (znak BZGŁ/JK/402/2023), które zostało skierowane do Ministra Zdrowia, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wskazało na problemy księgowych związane z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Przypomniało w nim, że już w toku konsultacji nad przepisami Polskiego Ładu i wprowadzeniem nowych zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, organizacja ta zwracała uwagę na trudności, które pojawią się podczas rozliczenia rocznego. Wielokrotnie sugerowała też zmianę przepisów, ustalenie wspólnej podstawy dla składki zdrowotnej oraz podatku dochodowego i wprowadzenie rozliczenia ryczałtowego.

W piśmie zwrócono także uwagę na problemy techniczne z programem Płatnik i platformą PUE ZUS. Podkreślono m.in., że aktualizacja Płatnika w pierwszej fazie działania zawierała wiele błędów, co w licznych przypadkach skutkowało nieprawidłowościami w rozliczaniu składki, a także dodatkowo często uniemożliwiało dokonywanie bieżących rozliczeń. Wynikało to z wyświetlania komunikatów o błędach, w tym błędach krytycznych, uniemożliwiających wysyłkę rozliczeń. Według autorów listu biura rachunkowe nie są w stanie przez przeciążone środowisko informatyczne Płatnika i PIJE ZUS wykonywać swoich zadań. Co istotne, w ich ocenie nie są to pojedyncze przypadki, ale zjawisko dosyć powszechne. Ze względu na wspomniane błędy – pojawiające się w działaniu publicznych narzędzi i wielogodzinnych przerw technicznych – przedsiębiorstwa świadczące usługi księgowe i kadrowo-płacowe, które obsługują dziesiątki i setki podmiotów, nie są w stanie w tak krótkim czasie wypełnić w sposób prawidłowy obowiązków ciążących na ich klientach.

Dlatego SKwP, stwierdziwszy, że wobec wskazanych problemów czas jaki pozostał na złożenie rozliczenia rocznego składki zdrowotnej jest zbyt krótki, zaproponowało we wspomnianym liście wydłużenie okresu na realizację przedmiotowego obowiązku (podobnie jak w przypadku podatku dochodowego).

Organizacja ta ponownie zaapelowała też o zmianę zasad rozliczania składki zdrowotnej, szczególnie umożliwienie jej rozliczania odrębnie od deklaracji miesięcznych i nie tylko w jednym krótkim okresie. W tym zakresie sformułowano postulat wprowadzenia trybu jej rozliczenia na wzór rozliczeń rocznych w podatku dochodowym, gdzie czasu na rozliczenie jest dwa i pół miesiąca a nie kilkanaście dni. Wniesiono także o opracowanie procedury awaryjnej, polegającej na możliwości składania wniosków po upływie terminu, o ile jego uchybienie nie jest spowodowane winą ubezpieczanego i pozytywne rozpatrywanie tego rodzaju wniosków w podobnych do obecnie zaistniałej sytuacji.

Źródło:

www.skwp.pl

Opracowanie: Redakcja Portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz