Zdaniem organów podatkowych członkowie zarządu na kontrakcie menadżerskim nie są podatnikami VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 2 czerwca 2016
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki z o.o. w zakresie pozyskiwania nowych klientów, koordynacji usług, przygotowywania rocznych planów marketingowych itp. Usługi są świadczone na podstawie umowy o świadczenie usług. Jednocześnie osoba ta pełni w wymienionej spółce obowiązki dyrektora na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego. Umowa kontraktu menedżerskiego zakłada, że dyrektor nie będzie pozostawał w stosunku podległości służbowej w rozumieniu Kodeksu pracy i jest zobowiązany wykonywać swoje obowiązki z należytą starannością, nie figuruje w KRS, nie posiada polisy OC. Z tytułu umowy o świadczenie usług (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) wystawia spółce fakturę VAT ze stawką 23%. Z tytułu kontraktu menedżerskiego spółka odprowadza za dyrektora składki ZUS oraz pobiera zaliczkę na podatek dochodowy uwzględniając kup w wysokości 111,25 zł. Spółka żąda od dyrektora wystawienia faktury VAT z tytułu tego kontraktu menedżerskiego. Czy słusznie? Czy dyrektor/przedsiębiorca powinien wystawić dwie faktury, w tym jedną za usługi marketingowe, a drugą za pełnienie funkcji dyrektora zarządzającego przedsiębiorstwem?

Pozostało jeszcze 83 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel