Warto pospieszyć się z inwestycjami w specjalnych strefach ekonomicznych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 13 listopada 2014
zakład przemysłowy, kominy

Nowe zasady udzielania pomocy dla przedsiębiorców, zmiana intensywności udzielanego wsparcia to tylko niektóre propozycje przyjętych wczoraj przez Rząd dokumentów dotyczących specjalnych stref ekonomicznych.

Przyjęta przez Rząd nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach SSE dostosowuje krajowe przepisy do przepisów Rozporządzenia Komisji (UE) NR 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1).

Zmienione przepisy dotyczą przyznawania regionalnej pomocy inwestycyjnej w latach 2014-2020. Główne zmiany obejmują m.in. intensywność pomocy, definicję dużego projektu inwestycyjnego, dodatkowe warunki przyznania wsparcia na inwestycje zmieniające proces produkcji lub dotychczasową działalność już istniejącego przedsiębiorstwa.

Biznesmeni strefowi mogą korzystać z pomocy publicznej, udzielanej w formie zwolnień z podatku dochodowego, z tytułu:

  • kosztów nowej inwestycji lub
  • tworzenia nowych miejsc pracy.

Wielkość pomocy zależy od maksymalnej intensywności pomocy określonej dla obszaru, gdzie realizowana jest inwestycja oraz wielkości kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Po zmianach przedsiębiorcy strefowi będą mogli liczyć na maksymalną intensywność regionalnej pomocy inwestycyjnej (liczonej jako stosunek ekwiwalentu dotacji brutto do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą) w wysokości:

- 50% na obszarach należących do województw: lubelskiego,  podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego;

- 35% na  obszarach  należących  do  województw:  kujawsko-pomorskiego, lubuskiego,  łódzkiego,  małopolskiego,  opolskiego,  pomorskiego, świętokrzyskiego,  7achodniopomorskiego  oraz  na  obszarach  należących do podregionów ciechanowsko-płockiego,  ostrołęcko-siedleckiego, radomskiego  i warszawskiego wschodniego;

- 25% na obszarach należących do województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i śląskiego;

- 20% na obszarze należącym do podregionu warszawskiego zachodniego;

- 15% na  obszarze  należącym do  miasta stołecznego  Warszawy do 31 grudnia 2017 r.;

- l0 % na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy od l stycznia 2018 r.

Projekt przewiduje, że mali  i średni przedsiębiorcy będą mogli liczyć na podwyższenie udzielonej pomocy (odpowiednio o 20 i 10%). Na takie podwyższenie nie mogą liczyć duże projekty inwestycyjne. Chodzi o nowe inwestycje, których koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą przekraczają równowartość 50 mln euro według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia udzielenia zezwolenia.

Projekt określa ponadto dodatkowe warunki przyznania pomocy na inwestycję polegającą na zasadniczej zmianie procesu produkcji lub dywersyfikacji istniejącego zakładu. Zmieni się też definicja nowej inwestycji w zakresie nabycia przedsiębiorstwa, zgodnie z którą warunek nakazujący nabycie aktywów od osób trzecich, niezwiązanych z nabywcą, nie dotyczy sytuacji, gdy małe przedsiębiorstwo jest nabywane przez członka rodziny pierwotnego właściciela lub przez osobę zatrudnioną w tym przedsiębiorstwie.

We wtorek Rząd przyjął też dokument przedstawiony przez resort gospodarki  „Propozycje działań zwiększających atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów”. Dotyczy on głównie łagodzenia zasad włączania do specjalnych stref ekonomicznych gruntów prywatnych do 2016 r., możliwości wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji oraz dostosowywanie obszarów stref do potrzeb przedsiębiorców.

Przyjęte zmiany mają zachęcić firmy do szybszego podejmowania decyzji o inwestycjach na terenie stref.

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że do końca czerwca 2014 r. wydano 438 zezwoleń pozwalających realizować projekty na terenach specjalnych stref ekonomicznych. To ponad 170% niż w całym ubiegłym roku. Przedsiębiorcy zadeklarowali zrealizowanie inwestycji o wartości prawie 22 mld zł i utworzenie ponad 20 tys. nowych miejsc pracy.

Źródło: www.mg.gov.pl

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz