Nie każdy transport podlega zgłoszeniu

Paweł Stępkowski

Autor: Paweł Stępkowski

Dodano: 20 czerwca 2017
e6e50b2dbce42908fa9fbcc8d2bab90941ba600c-medium

Obowiązujący od połowy kwietnia tzw. pakiet transportowy nakłada na przedsiębiorców obowiązek zgłaszania przewozu towarów wrażliwych. Nie zawsze istnieje jednak taki obowiązek. Sprawdź więcej.

Systemowi monitorowania drogowego przewozu towarów nie podlega transport towarów dokonywany pomiędzy magazynami przedsiębiorcy.

Warunkiem wyłączenia spod działania systemu i obowiązku zgłaszania przewozu jest to, aby dokument przesunięcia międzymagazynowego (dokument MM) towarzyszył transportowi.

Z tej możliwości mogą w szczególności skorzystać przedsiębiorcy posiadający kilka stacji paliw i przewożący pomiędzy nimi paliwo lub wykorzystujący cysternę jako magazyn.

Transport towaru objętego procedurą zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem systemu EMCS lub międzynarodowy transport towaru wyklucza posłużenie się dokumentem MM.

Niezbędne dane

Dokument przesunięcia międzymagazynowego powinien zawierać:

1)   dane nadawcy towaru,

2)   numer NIP nadawcy,

3)   dane dotyczące towaru,

4)   dane miejsce wysyłki,

5)   dane miejsca przyjęcia.

Dokument musi być kompletny

Niewystawienie takiego dokumentu będzie oznaczało obowiązek zgłoszenia przewozu, nawet jeżeli będzie odbywał się on między magazynami firmy. Podobnie, w sytuacji gdy dokument MM będzie niekompletny.

W tym zakresie przedsiębiorcy mogą spodziewać się rygorystycznego podejścia znanego dotychczas z działania organów celnych w zakresie weryfikacji oświadczeń akcyzowych.

Nawet w przypadku, gdy pewne pozycje dokumentu okażą się nieczytelne, należy się spodziewać, że kontrolujący będą kwestionowali jego wiarygodność i znaczenie. Obiektywna możliwości zweryfikowania lub poprawienia tych danych może okazać się w trakcie kontroli pozbawiona znaczenia.

Brak dokumentu MM i nie zgłoszenie przewozu lub przewóz towarów z nieprawidłowo wypełnionym dokumentem grozi nałożeniem kary administracyjnej w wysokości 46% wartości netto przewożonych towarów, która jednak będzie nie mniejsza niż 20 tys. zł.

Firmy obracające towarami objętymi pakietem przewozowym powinny zwrócić szczególną uwagę, aby prawidłowo posługiwać się dokumentem MM.

Paweł Stępkowski

Autor: Paweł Stępkowski

doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel