Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zasadniczo odsetki za zwłokę są naliczane od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku (lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego) – do dnia uregulowania zaległości podatkowej, której dotyczą. Należy je uiścić bez wezwania organu podatkowego. Stawka podstawowa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%. Przy czym obecnie nie może ona być niższa niż 8% kwoty zaległości w stosunku rocznym.
W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość obniżenia wysokości odsetek za zwłokę. Mianowicie jeżeli podatnik skoryguje deklarację, a ponadto wpłaci zaległość podatkową w ciągu 7 dni od złożenia takiej korekty, to może skorzystać z obniżonej stawki odsetek za zwłokę od tej zaległości – w wysokości 50% stawki podstawowej (tj. 4%). Jest to niejako premia dla podatnika za dokonanie autokorekty rozliczenia i szybką wpłatę wynikającej z niej zaległości. Stanie się tak pod warunkiem, że ww. korekta będzie skuteczna i zostanie złożona w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji pierwotnej (art. 56a § 1 Ordynacji podatkowej).
Co istotne, prawo do skorzystania z obniżonych, 50% odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych mają nie tylko podatnicy, którzy w podanym wcześniej terminie zapłacą podatek, ale również ci, którzy swoje należności uregulują w inny sposób. Chodzi tutaj o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku, potrącenie albo przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych w trybie art. 66 komentowanej ustawy. W tym celu taki podatnik powinien złożyć wniosek o zastosowania obniżonej stawki odsetek nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji (art. 56a § 2 Ordynacji podatkowej). Na możliwość stosowania obniżonej stawki odsetek nie wpływa wysokość ujawnionej zaległości podatkowej.
Aby podatnik mógł skorzystać z obniżonej stawki odsetek za zwłokę, korekta nie może być skutkiem działań organów podatkowych, w tym także przeprowadzonej przez nie kontroli (art. 56a § 3 Ordynacji podatkowej). Podatnik nie skorzysta zatem prawa do obniżenia odsetek w przypadku korekty deklaracji:
• złożonej po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej,
• złożonej po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej;
• dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
Sprawdź też:
Z powołanych wcześniej regulacji wynika również, że wspomniany przywilej dotyczy jedynie tych podmiotów, które dostatecznie wcześniej zorientowały się, że popełniły błąd w swoich rozliczeniach i w miarę szybko go poprawiły w trybie przewidzianym przez przepisy. Natomiast podatnicy, którzy takiej korekty dokonywali po upływie pół roku od dnia upływu terminu do złożenia pierwotnej (tj. korygowanej) deklaracji, odsetki od powstałej z tego tytułu zaległości będą musieli naliczyć już na ogólnych, mniej korzystnych zasadach (tj. według stawki podstawowej).
Wymaga również podkreślenia, że stawka obniżona w wysokości 50% stawki podstawowej (4%) ma zastosowanie do zaległości powstałych od 1 stycznia 2016 r. W odniesieniu do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. należało stosować stawkę obniżoną w wysokości 75% stawki podstawowej (6%).
Przepisy przewidują również sankcyjną, podwyższoną stawkę odsetek za zwłokę, w wysokości 150% stawki podstawowej (tj. 12%).. Zgodnie z art. 56b Ordynacji podatkowej stosuje się ją do zaległości podatkowych podatku akcyzowym i VAT (powstałych od 1 stycznia 2016 r.). Przy czym obowiązek naliczenia tych 150% odsetek powstaje w okolicznościach, o których była mowa wcześniej, a więc m.in. w sytuacji, gdy korekta jest składana w wyniku czynności sprawdzających, jak również po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w razie niestosowania takiego zawiadomienia – po jej zakończeniu. Kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego (zawyżenia nadpłaty, zwrotu podatku) musi jednak przekraczać 25% kwoty należnej i być wyższa niż 5-krotna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności zobowiązania lub terminu zwrotu.
Aby obliczyć wysokość obniżonych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej należy wypełnić następujące rubryki:
• Termin zapłaty należności – czyli wymagany termin zapłaty,
• Data zapłaty należności – czyli data faktycznej wpłaty (zaległości podatkowej),
• Kwota należności – czyli kwota zaległości podatkowej.
Sprawdź też:
Uważaj na błędy przy przesyłaniu nowego pliku JPK_VAT
Odsetki za zwłokę w związku z przedwczesnym odliczeniem VAT
Późniejsza zapłata podatku – czy trzeba informować o tym skarbówkę
Wskazówki, jak bronić się w razie niezapowiedzianej kontroli skarbówki
Korekta deklaracji dotycząca podatku od nieruchomości – jak ująć w księgach rachunkowych
Mariusz Olech
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.