5 sposobów na oszczędności w firmie

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 26 marca 2015

Podstawą prowadzenia dobrego biznesu jest  nie tylko krąg stałych klientów i terminowe płatności, ale i trzymanie w ryzach kosztów. Nie da się ich całkowicie zredukować bez negatywnego wpływu na działalność operacyjną, czasami jednak proste kroki mogą przynieść znaczące oszczędności.

Wyprowadzenie niektórych przychodów poza działalność gospodarczą

Odpowiednio kształtując zakres wykonywanego PKD i składników majątkowych związanych z działalnością gospodarczą można niektóre dochody - z najmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze - wyprowadzić poza działalność gospodarczą. Pozwoli to opodatkować je 8,5% ryczałtem. Co istotne metoda ta działa nawet w przypadku własnej spółki - najem np. lokalu czy samochodu własnej spółce jest tanią metodą (8,5% podatek zryczałtowany) wypłaty zeń pieniędzy, jednocześnie generując w niej koszty (zysk na poziomie np. 19-8,5% = 8,5pp). Podobna metoda zadziała w przypadku korzystania z praw autorskich.

Wyprowadzenie niektórych przychodów do spółki

To z kolei metoda oszczędności na VAT dla osób fizycznych świadczących usługi czy dostawy również podatnikom nieopodatkowanym czy zwolnionym.  Odpowiednio kształtując zakres wykonywanych usług/dostaw można część obrotu wyprowadzić poza jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną VAT do spółki, która skorzysta ze zwolnieni podmiotowego.  Pozwoli to opodatkować jedynie dostawy/usługi dla podatników VAT unikając opodatkowania obrotu z tymi korzystającymi ze zwolnienia (np. opieka zdrowotna), którym i tak nie zależy na uzyskaniu faktury z podatkiem VAT.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

 Stanowiąca pomoc de minimis jednorazowa amortyzacja pozwala w praktyce zaliczyć jednorazowo do kosztów wszystkie wydatki na środki trwałe (do 50 000 euro rocznie). Co istotne taki środek trwały można później darować czy sprzedać, nie korygując dokonanych odpisów.

Korzystanie z instrumentów rynku pracy

Starostowie dysponują całkiem pokaźnymi środkami na wspieranie rynku pracy. Zamiast samemu finansować nowe stanowiska pracy można pozyskać środki na ich utworzenie czy wynagrodzenie pracownika (stażysty) z Urzędu Pracy. Z pewnością pomoc taka nie pokryje całości wydatków, jednak pozwoli na zachowanie dużej części kosztów w firmie.

Zatrudnianie  niepełnosprawnych

Szczególnie w większych firmach (zatrudnienie powyżej 25 pracowników) koszty niezatrudniania niepełnosprawnych mogą być wysokie, wiąże się bowiem z tym obowiązkowa wpłata na PFRON (znika ona dopiero przy 6% wskaźniku zatrudnienia niepełnosprawnych i odpowiada ok 40 % przeciętnego wynagrodzenia za każdego brakującego niepełnosprawnego). Tymczasem składki takiej można uniknąć, a co ważne uzyskać jeszcze dofinansowanie do stanowiska pracy niepełnosprawnego - do jego wynagrodzeń, składek, szkolenia  czy wyposażenia. Co istotne limit można także zapewnić korzystając z usług podmiotów zatrudniających niepełnosprawnych.

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz