Sektor NGO

Czy utworzyć dodatkowe konta pozabilansowe

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 26 kwietnia 2019
Pytanie:  Stowarzyszenie prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, które dofinansowane są wyłącznie ze środków PFRON otrzymywanych za pośrednictwem starostwa. Stowarzyszenie za rok ubiegły osiągnęło stratę i zgodnie z nowymi przepisami o wysokość straty nie możemy powiększać kosztów roku bieżącego. Jednocześnie nie chcemy przenosić straty na konto funduszu, gdyż byłby ze znakiem ujemnym. Ze środków tych rozliczamy się kwartalnie i sporządzamy sprawozdanie w podziale na rożne kategorie kosztów. Poprawność wydatkowania środków, kwoty zawarte na kontach zespołu „4” oraz dane zawarte w sprawozdaniu były zgodne. Po zmianie przepisów kwoty zaksięgowane na kontach zespołu „4” będą mniejsze o wysokość straty. W znacznym stopniu utrudnia to nam przejrzystość sprawozdania oraz poprawne zakwalifikowanie do poszczególnych kategorii wymaganych w sprawozdaniu, które nie można sporządzić na podstawie danych na kontach bez dodatkowych wykazów, co zostało zapłacone, a dotyczyło roku ubiegłego. Zastanawiam się nad możliwością utworzenia dodatkowych kont pozabilansowych (jeśli będzie to zgodne z ustawą o rachunkowości), na których będą księgowane wydatki poniesione w danym roku, a dotyczące roku ubiegłego. Proszę o pomoc i poradę.

Pozostało jeszcze 43 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel