Sektor NGO

Czy utworzyć dodatkowe konta pozabilansowe

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 26 kwietnia 2019
Pytanie:  Stowarzyszenie prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, które dofinansowane są wyłącznie ze środków PFRON otrzymywanych za pośrednictwem starostwa. Stowarzyszenie za rok ubiegły osiągnęło stratę i zgodnie z nowymi przepisami o wysokość straty nie możemy powiększać kosztów roku bieżącego. Jednocześnie nie chcemy przenosić straty na konto funduszu, gdyż byłby ze znakiem ujemnym. Ze środków tych rozliczamy się kwartalnie i sporządzamy sprawozdanie w podziale na rożne kategorie kosztów. Poprawność wydatkowania środków, kwoty zawarte na kontach zespołu „4” oraz dane zawarte w sprawozdaniu były zgodne. Po zmianie przepisów kwoty zaksięgowane na kontach zespołu „4” będą mniejsze o wysokość straty. W znacznym stopniu utrudnia to nam przejrzystość sprawozdania oraz poprawne zakwalifikowanie do poszczególnych kategorii wymaganych w sprawozdaniu, które nie można sporządzić na podstawie danych na kontach bez dodatkowych wykazów, co zostało zapłacone, a dotyczyło roku ubiegłego. Zastanawiam się nad możliwością utworzenia dodatkowych kont pozabilansowych (jeśli będzie to zgodne z ustawą o rachunkowości), na których będą księgowane wydatki poniesione w danym roku, a dotyczące roku ubiegłego. Proszę o pomoc i poradę.

Pozostało jeszcze 43 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel