Konta stosowane przez jednostkę muszą mieć odzwierciedlenie w polityce rachunkowości

Dodano: 23 sierpnia 2018
Dokumenty spółki z o.o.

Po zaakceptowaniu polityki rachunkowości przez wójta staje się ona aktem wewnętrznym, którego postanowienia mają moc obowiązującą. Jednostka musi prowadzić rachunkowość zgodnie z jej postanowieniami.

 

Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu przeprowadziła kontrolę kompleksową gospodarki finansowej jednej z dolnośląskich gmin. Nieprawidłowości wystąpiły m.in. w zakresie księgowości, co wynikało przede wszystkim z nieprzestrzegania lub niezaktualizowania obowiązujących w jednostce zasad (polityki) rachunkowości.

Dodatkowe konta

I tak np. w przyjętym zakładowym planie kont nie ujęto funkcjonujących w urzędzie kont: 093 „Środki trwałe obce”, 202 „Rozrachunki z odbiorcami”, 291 „Należności warunkowe – depozyty”, 293 „Należności warunkowe - dec.wyc.d.”, 410 „Inne świadczenia finansowane z budżetu”, 411 „Pozostałe obciążenia” i 900 „Konto techniczne”. RIO przypomniała, że plan kont powinien uwzględniać wszystkie konta używane przez jednostkę.

Rozliczenie zaległości i nadpłat

Ponadto w kontrolowanej jednostce zaległości i nadpłaty w podatkach i opłatach lokalnych ujmowano na kontach 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” i 720 „Przychody z tytułu dochodów budżetowych” (wg klasyfikacji budżetowej) w okresach kwartalnych. Tymczasem należało rozliczać je na dzień kończący miesiąc. To bowiem miesiąc jest okresem sprawozdawczym wg rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości.

Skutkowało to z kolei niezgodnością kont analitycznych z kontami szczegółowymi w ewidencji podatkowej i tym samym naruszało przepisy rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z nimi sumy obrotów na bilansowych lub pozabilansowych kontach szczegółowych prowadzonych do odpowiedniego konta analitycznego powinny być zgodne z obrotami na koncie analitycznym, do którego są prowadzone.

Ponadto na syntetycznym koncie 221 nie prowadzono ewidencji przypisów i odpisów należności wynikających z wydanych decyzji zezwalających na sprzedaż napojów alkoholowych. Nie prowadzono także ewidencji szczegółowej do konta 221 według przedsiębiorców dokonujących opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w roku objętym zezwoleniem.

Problem z inwentaryzacją

W ramach inwentaryzacji przeprowadzanej raz w ciągu 4 lat sieci kanalizacyjne, wodociągowe i linie energetyczne zostały zinwentaryzowane metodą spisu z natury. Tymczasem należało je zweryfikować drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników.

Nienaliczanie odsetek

Mimo wystąpienia zaległości podatkowych za dzierżawę nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy nie naliczano i nie ewidencjonowano pod datą ostatniego dnia kwartału odsetek należnych na koniec tego kwartału.

Tym samym wartość tych odsetek nie była wykazywana w sprawozdaniach Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych. Rozporządzenie w sprawie zasad rachunkowości wskazuje natomiast, że odsetki od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty, lecz nie później niż pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału.

Źródło:

Opinia RIO we Wrocławiu, WK.WR.40.16.2018.213 z 29 czerwca 2018 r.

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz