Jak zaklasyfikować opłatę stałą za usługi wodne

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 16 kwietnia 2018
Pytanie:  Państwowe Gospodarstwo Wodne obciążyło nas (tj. samorządową jednostkę budżetową) opłata stałą za usługi wodne na podstawie art. 271 ust.1 ustawy Prawo wodne w związku z pozwoleniem wodnoprawnym. Jakich należy dokonać księgowań w związku z tą opłatą oraz do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej sklasyfikować ten wydatek?
Odpowiedź: 

Opłatę stałą za pobór wód podziemnych zgodnie z art. 271 ust.1 ustawy z 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne w związku z pozwoleniem wodnoprawnym należy zaksięgować na koncie 403 „Podatki i opłaty” w paragrafie 443 „Różne opłaty i składki”.

Każdorazowe zaklasyfikowanie  wydatków wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy charakteru wydatków i określenia przesłanek służących jego zaklasyfikowania do konkretnego paragrafu.

Paragraf 443 „Różne opłaty i składki” obejmuje różnego rodzaju płatności oraz składki, których obowiązek wynika z przepisów prawa i nie można ująć ich w innym, przeznaczonym do tego paragrafie. Katalog ten jest otwarty, m.in. ujmujemy tu:

- opłaty za ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (łącznie z kierowcą i pasażerami),

- opłaty za patenty krajowe,

- opłaty za patent europejski,

- opłaty za zgłaszane wynalazki,

- składki na rzecz stowarzyszeń krajowych, inne,

- kaucje i wkłady mieszkaniowe,

- koszty ubezpieczeń chorobowych praktykantów,

- różne ubezpieczenia rzeczowe.

W paragrafie tym należy ujmować takie opłaty, które noszą cechy podatków, a nie usług.

Wydatek ten jest zatem związany pośrednio z prowadzoną działalnością i można go zaliczyć do kosztów podatkowych w dacie poniesienia.

Księgowania będą przebiegać następująco:

•          Wn  403 „Podatki i opłaty”

•          Ma 225„Rozrachunki publicznoprawne”.

Uiszczenie opłaty ewidencjonuje się następująco:

•          Wn 225„Rozrachunki publicznoprawne”,

•          Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

• ustawa z 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 1566 ze zm.), • rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911), • rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r.  w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1053 ze  zm.).
Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

główna księgowa jednostki budżetowej, posiada certyfikat MF, wieloletni praktyk
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz