Remanent w składce zdrowotnej: zmiany w liczeniu podstawy składki zdrowotnej

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

Dodano: 12 kwietnia 2022
Remanent w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu mają problem z ustalaniem podstawy składki zdrowotnej. Składka zdrowotna w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych na skali podatkowej oraz podatku liniowym jest bowiem ustalana na podstawie dochodu z działalności gospodarczej. Kłopot mają jednak przedsiębiorcy, którzy sporządzają remanenty. W dniu 5 kwietnia Prezydent RP podpisał ustawę z 9 lutego o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która dotyczy nie tylko remanentów, ale także przedsiębiorców, którzy korzystają z niektórych ulg. Czytaj więcej na temat remanent w składce zdrowotnej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • na czym polegają zmiany w ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej;
  • jakie przychody są wyłączone z podstawy wymiaru składki?

Sprawdź więcej o zmianach - remanent w składce zdrowotnej.

Polecamy poradę video: 

Składka zdrowotna a remanent – przygotuj się na zmiany

Jakie przychody są wyłączone z podstawy składki zdrowotnej

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami, w rozumieniu ustawy o PIT z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym innych niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152–154 ustawy, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów.

Jakie przychody są zatem wyłączone z podstawy wymiaru składki?

Są to wszystkie przychody wyłączone z opodatkowania PIT poza:

a)     Przychodami osiąganymi w ramach specjalnej strefy ekonomicznej;

b)    Przychodami osiąganymi z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji;

c)     Przychodami zwolnionymi z podatku w ramach ulgi dla rodzin 4+;

d)    Przychodami zwolnionymi z podatku w ramach ulgi dla seniorów;

e)     Przychodami zwolnionymi z podatku w ramach ulgi na powrót.

Dodatkowo przepisy wprowadzają zasadę, że wyłączone są z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu składki zdrowotnej w większości przychody wolne od podatku dochodowego także inne niż powyższe, a zatem niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy PIT, jak i odrębnych przepisów, np. rozporządzeń o zaniechaniu poboru podatku.

Remanenty w składce zdrowotnej – czyli jak wyliczyć podstawę wymiaru składki

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi dochód z działalności gospodarczej. Wyliczenie dochodu opierać się nie będzie jedynie na różnicy między przychodami, a kosztami uzyskania przychodu, a będzie uwzględniać także remanenty. Tym samym w przypadku przedsiębiorców, którzy nabyli towary w roku 2021, będą mogli również uwzględnić remanent w obliczeniu składki zdrowotnej w roku 2022.

Ujęcie remanentów będzie także możliwe w obliczeniu składki zdrowotnej miesięcznie.

PrzykładSalon samochodowy nabył w roku 2021 samochód. W roku 2022 przedsiębiorca sprzedał auto, a zatem rozpoznaje przychód z działalności gospodarczej, który stanowić będzie również podstawę do składki zdrowotnej. Jednocześnie przedsiębiorca nie rozpoznaje kosztu uzyskania przychodu, ale może uwzględnić remanent. Zatem nie zapłaci składki zdrowotnej od całości przychodu.

Polecamy też najnowsze szkolenie dotyczące planowanych zmian od 1 lipca 2022 r.:

Autor:

Patrycja Kubiesa

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

doradca podatkowy