Polski Ład: Fiskus będzie miał prawo zająć ruchomości podatnika na 4 dni

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 września 2021
Polski Ład: Fiskus będzie miał prawo zająć ruchomości podatnika na 4 dni

Wśród wielu rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu znajduje się projekt nowelizacji przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej, a także o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przewidziano w nich regulacje, które pozwolą fiskusowi zatrzymać ruchomości kontrolowanego podatnika na określony czas. 

W świetle art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, jednym z zadań tej służby jest wykonywanie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych oraz wykonywanie zabezpieczenia należności pieniężnych. Według przedstawicieli Ministerstwa Finansów skuteczna egzekucja zaległości podatkowych jest fundamentalnym elementem państwa prawa i pozwala dostarczać państwu oraz jednostkom samorządu terytorialnego odpowiednie dochody na pokrycie wydatków publicznych. Dlatego według autorów podatkowego Polskiego Ładu zasadne jest  przyznanie nowych uprawnień funkcjonariuszom służby celno-skarbowej do podejmowania działań w stosunku do dłużników, wobec których organy egzekucyjne wystawiły tytuły wykonawcze. Instrumentem tym ma być czasowe zajęcie ruchomości.

Tymczasowe zajęcie będzie polegało na zajęciu mienia ruchomego (np. samochodu, maszyny, komputera, towarów handlowych itp.) będącego we władaniu zobowiązanego lub innej osoby, poprzez pozbawienie zobowiązanego prawa do rozporządzania zajętą ruchomością, a tym samym uniemożliwiając mu jej zbycie.

 

Zastosowanie tymczasowego zajęcia będzie dopuszczalne, jeśli funkcjonariusz w toku wykonywania kontroli celno-skarbowej ujawni majątek ruchomy zobowiązanego i ustali, że posiada on zaległości egzekwowane przez naczelnika urzędu skarbowego, których kwota przekracza 10.000 złotych (art. 94z ust. 1 ustawy o KAS).

Tymczasowe zajęcie nawet do 4 dni

Czas trwania takiego zajęcia nie będzie mógł być dłuższy niż 96 godzin, liczonych od  chwili podpisania protokołu tymczasowego zajęcia ruchomości przez funkcjonariusza dokonującego tej czynności. Jak wyjaśnili autorzy omawianej nowelizacji, czas ten – wynoszący w praktyce 4 dni – jest niezbędny dla dokonania zatwierdzenia przez organ egzekucyjny (naczelnika urzędu skarbowego) wspomnianej czynności po zweryfikowaniu zasadności i prawidłowości jej dokonania.

Jeśli przed upływem wspomnianych 96 godzin naczelnik urzędu skarbowego wyda postanowienie zatwierdzające w tej sprawie, tymczasowe zajęcie nieruchomości przekształci się w zajęcie egzekucyjne.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Konsekwencją dodania nowego rozdziału 1c w dziale V do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, dotyczącego tymczasowego zajęcia ruchomości, będą zmiany w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W ramach nowelizacji tej ustawy ma zostać do niej dodany nowy rozdział 5a, zatytułowany „Zatwierdzenie tymczasowego zajęcia ruchomości”. W rozdziale tym znajdą się przepisy regulujące zatwierdzanie przez organy egzekucyjne tymczasowego zajęcia ruchomości przewidzianego w przepisach ustawy o KAS.

Na podstawie art. 96q ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – jeżeli dojdzie do sytuacji, w której naczelnik urzędu skarbowego odmówi zatwierdzenia tymczasowego zajęcia ruchomości albo postanowienie w tej sprawie nie zostanie przez niego wydane w terminie 96 godzin – tymczasowe zajęte ruchomości upadnie z mocy prawa, zaś ruchomości podlegać będą niezwłocznie zwrotowi kontrolowanemu.

Źródło:

  • rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1532).

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.