Sektor Publiczny

Upewnij się, czy jednostka budżetowa jest objęta mechanizmem odwróconego VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 3 sierpnia 2016

Jednostka kupiła pręty stalowe do realizacji zadań statutowych. Czy musi rozliczyć transakcję w systemie odwrotnego obciążenia? Sprawdźmy, co na to minister finansów,

W ramach mechanizm u odwróconego obciążenia (ang. reverse charge mechanism) zobowiązany do rozliczenia podatku  jest nabywca, a nie sprzedawca. Czy takie przepisy dotyczą też jednostki budżetowej? Sprawdźmy wyjaśnienie ministra finansów.

Jednostka kupowała pręty stalowe

Chodziło o państwową jednostką budżetową utworzoną przez Ministra Obrony Narodowej. Jednostka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Realizując swoje statutowe zadania jednostka kupowała  druty, pręty, kształtowniki i inne wyroby hutnicze, czyli towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, które są objęte odwrotnym obciążeniem.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy państwowa jednostka budżetowa, która towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT ma obowiązek naliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego VAT należnego od dostawy towarów.

Cel nie ma znaczenia

Minister finansów stwierdził, że jeżeli organ władzy publicznej lub obsługujący go urząd jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, wówczas z tytułu nabycia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT objętych procedurą „odwróconego obciążenia”, podatnik powinien rozliczać się zgodnie z reżimem tego mechanizmu. Nie ma zaznaczenia  w jakim celu kupuje towary, tj. czy zakup jest realizowany w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT, czy też zakup będzie służył działalności wykonywanej jako organ władzy publicznej.

Skutki podatkowe wydanej interpretacji

Jednostka, która kupuje towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążanie (towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) zobowiązana jest do naliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego VAT należnego od dostawy takich towarów. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim celu dokonywane są zakupy.

Bądź na bieżąco z ważnymi zmianami w VAT dla sektora publicznego:

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 18 kwietnia 2016 r., nr PT8.8101.83.2016/WCH

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel