Sprawdź skutki w VAT budowy pomostów w gminie

Dodano: 30 maja 2018
forest-3017641_640

Czy gmina może odliczyć VAT z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne na budowę pomostów rekreacyjno-wędkarskich i platformy widokowej? Poznaj stanowisko organów podatkowych, aby nie narazić się na błędy w rozliczeniach.

Jaki był problem?

Gmina zawarła umowę o dofinansowanie na inwestycję. Projekt obejmuje m.in.:

  • rozbiórkę istniejącego i budowę nowego pomostu służącego wędkarstwu, rekreacji i turystyce ogólnodostępnej na jeziorze,
  • budowę platformy widokowej.

Inwestycja zostanie zrealizowana w interesie zbiorowym, tzn. nowo wybudowana infrastruktura turystyczna będzie niekomercyjna i ogólnodostępna (uprawianie sportu, rekreacji, amatorski połów ryb itp.).

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty (art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Zadania własne obejmują sprawy m.in. kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych (art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym).

Zasadniczym celem projektu jest tworzenie atrakcyjnej przestrzeni turystycznej i rekreacyjnej poprzez budowę dwóch pomostów rekreacyjno-wędkarskich oraz jednej platformy widokowej na jeziorze. Z tytułu realizacji projektu gmina będzie ponosić wydatki, które udokumentowane będą fakturami VAT wystawionymi przez firmę wykonującą roboty budowlane.

Obiekty objęte inwestycją nie są i nie będą wykorzystywane przez gminę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług

Czy gmina będzie miała możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki inwestycyjne na budowę dwóch pomostów rekreacyjno-wędkarskich i jednej platformy widokowej w związku z realizacją projektu?

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor KIS wyjaśnił, że gmina nie będzie mieć takiego prawa.

Odliczanie VAT

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jakie są skutki podatkowe wydanej interpretacji

Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowego projektu, ponieważ obiekty objęte inwestycją nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 marca 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.95.2018.1.DM

Słowa kluczowe:
budowamost
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz