Prawo do odliczenia z faktur dokumentujących zakupy związane z modernizacją drogi dojazdowej w gminie

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 30 listopada 2018
Pytanie:  Proszę o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących sposobu rozliczania podatku VAT za zakupy potrzebne na realizacje zadań na rzecz jednostki nadrzędnej - gminy. Jesteśmy zakładem budżetowym powołanym przede wszystkim do realizacji odpłatnych usług na rzecz mieszkańców gminy, tj. zadań z zakresu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W październiku podpisaliśmy z naszą jednostka nadrzędna - gminą umowę na modernizacje drogi dojazdowej do gruntów rolnych. My jako wykonawca otrzymamy wynagrodzenie ryczałtowe określone w wysokości brutto. Zakup materiałów jest również w naszej gestii (piasek, podsypka, żwir). Czy od tych faktur zakupowych możemy sobie odliczyć podatek VAT. Wg nas nie, gdyż wykonujemy usługę na rzecz jednostki macierzystej. Faktury wystawione są na naszą jednostkę. Co miesiąc składamy deklaracje VAT do gminy, a przy księgowaniu faktur w rejestrze VAT stosujemy prewspółczynnik.
Odpowiedź: 

W świetle powyższego zakupy dokonywane w przedstawionej sytuacji przez zakład budżetowy są z punktu widzenia VAT zakupami dokonywanymi przez gminę (w związku z czym błędnie sprzedawcy wystawiają faktury dokumentujące te zakupy fakturami wystawianymi na Państwa zakład budżetowy; powinny to być faktury wystawiane na gminę).

W świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 października 2015 r. (sygn. akt I FPS 4/15) oraz art. 3 ustawy o centralizacji rozliczeń VAT jednostki samorządu terytorialnego wraz z utworzonymi przez siebie samorządowymi jednostkami budżetowymi oraz samorządowymi zakładami budżetowymi najpóźniej z dniem 1 stycznia 2017 r. przejść musiały na scentralizowany model rozliczania VAT.

Centralizacja rozliczeń VAT całkowicie zmieniła sposób rozliczania podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz utworzonych przez nie jednostkach budżetowych i zakładach budżetowych. Jest tak dlatego, że od dnia centralizacji, między innymi:

  1. wszelkie czynności podlegające opodatkowaniu VAT wykonywane przez samorządowe jednostki organizacyjne są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT przez macierzyste dla nich jednostki samorządu terytorialnego (ze wszystkimi tego konsekwencjami);
  2. wszystkie zakupy towarów i usług dokonywane przez samorządowe jednostki organizacyjne (w tym zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności przez te jednostki) są zakupami dokonywanymi przez macierzyste dla nich jednostki samorządu terytorialnego,
  3. czynności wykonywane między samorządowymi organizacyjnymi oraz macierzystymi dla nich jednostkami samorządu terytorialnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT (jako czynności wykonywane wewnątrz tego samego podatnika).

W świetle powyższego zakupy dokonywane w przedstawionej sytuacji przez zakład budżetowy są z punktu widzenia VAT zakupami dokonywanymi przez gminę (w związku z czym błędnie sprzedawcy wystawiają faktury dokumentujące te zakupy fakturami wystawianymi na Państwa zakład budżetowy; powinny to być faktury wystawiane na gminę). Jednocześnie zakupy te nie są przez gminę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W konsekwencji z faktur dokumentujących te zakupy gminie (a w konsekwencji również Państwa zakładowi budżetowemu) nie przysługuje prawo do odliczenia.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz