Sektor Publiczny

Opodatkowanie usługi organizacji spektaklu za granicą świadczonej dla polskiej fundacji

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 października 2019
Pytanie:  Jesteśmy instytucją kultury, zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i świadczymy usługi, które w obrocie krajowym są: opodatkowane VAT oraz zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust 1 pkt 33 lit a  ustawy o VAT. Podpisaliśmy umowę z fundacją, która ma siedzibę w Polsce, ale która nie jest czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem umowy jest usługa kulturalna - przedstawienie, które zostanie wystawione na Litwie. Spektakl ten nie będzie biletowany, wynagrodzenie za wykonanie spektaklu otrzymamy od tej fundacji. Mamy wątpliwość, czy fundacja, która nie jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 28a pkt 1 lit. a i w związku z tym mamy wystawić dla niej fakturę bez VAT (z adnotacją „odwrotne obciążenie”), gdyż to fundacja będzie zobowiązana rozliczyć VAT z tytułu tej transakcji. Jeżeli nie, to czy w takim razie na podstawie art. 28g ust. 2 jesteśmy zmuszeni opodatkować tę transakcję na Litwie (zarejestrować się na Litwie jako podatnik i wystawić fakturę z litewskim podatkiem VAT?)?

Pozostało jeszcze 75 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel