Opodatkowanie świadczonej przez teatr usługi prezentacji spektaklu za granicą

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 3 lipca 2018
Pytanie:  Teatr jest wojewódzką samorządową instytucją kultury (posiada statut, osobowość prawną oraz wpis do rejestru instytucji kultury). Organizatorem teatru jest samorząd województwa. Prowadzimy samodzielną gospodarkę finansową. Na festiwalu w Czechach przedstawiliśmy swój spektakl. Organizatorem festiwalu jest czeska organizacja pożytku publicznego, niemająca NIP i niebędąca podatnikiem VAT, posiada tylko numer identyfikacyjny (nasz odpowiednik REGON). Zawarliśmy z nimi umowę na prezentację spektaklu w wartości X euro. Wystawiliśmy tej organizacji fakturę VAT ze stawką zwolnioną, ponieważ wszystkie nasze „wyjazdowe” spektakle (prezentowane poza siedzibą teatru) opodatkowane są stawką zwolnioną. Ujęliśmy tę sprzedaż w deklaracji VAT w poz. 11 wartość netto z faktury VAT. Czy postąpiliśmy dobrze? Czy należało tą sprzedaż inaczej opodatkować?
Odpowiedź: 

Postępowanie teatru jest częściowo prawidłowe, częściowo nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

W świetle tych przepisów miejsce świadczenia usług prezentacji spektaklu ustalane jest na zasadach ogólnych, a więc jest nim, co do zasady:

1.     miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej – w przypadku świadczenia usług na rzecz podatników (zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT),

2.     miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej – w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (zob. art. 28c ust. 1 ustawy o VAT).

Pojęcia podatnika nie należy przy tym utożsamiać z podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT. Pojęcie to obejmuje każdy podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą (zob. art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT), jak również osoby prawne niewykonujące takiej działalności (zob. art. 28a pkt 1 lit. b ustawy o VAT).

Istnieje w związku z tym prawdopodobieństwo, że czeska organizacja, o której mowa, jest podatnikiem w rozumieniu przepisów o miejscu świadczenia, a w konsekwencji miejsce świadczenia dla niej usługi prezentacji spektaklu znajdowało się (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT) na terytorium Czech. Oznaczałoby to, że świadczenie tej usługi nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, a w konsekwencji, że:

  1. nie było prawidłowe wystawienie faktury ze stawką zwolnioną; powinna bowiem była zostać wystawiona faktura bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku VAT,
  2. prawidłowe było ujęcie sprzedaży, o której mowa, w poz. 11 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Gdyby jednak czeska organizacja, o której mowa, jednak nie była podatnikiem w rozumieniu przepisów o miejscu świadczenia, miejsce świadczenia dla niej usługi prezentacji spektaklu znajdowałoby się (na podstawie art. 28c ust. 1 ustawy o VAT) na terytorium Polski. świadczenie tej usługi podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce jako usługa zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, a w konsekwencji:

1)     prawidłowe było udokumentowanie jej fakturą ze stawka zwolnioną, oraz

2)     nie było prawidłowe ujęcie sprzedaży, o której mowa w poz. 11 deklaracji VAT-7/VAT-7K; należało ją wykazać w poz. 10 tej deklaracji.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz