Sektor Publiczny

Obowiązkowa centralizacja VAT od 1 stycznia 2017 r.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 20 września 2016

Od 1 października 2016 r. jednostki samorządu terytorialnego wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi mogą przejść na scentralizowany model rozliczeń. Nowelizacja ustawy o VAT jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zmiany są konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE o sygn. C-276/14 oraz uchwały NSA o sygn. akt I FPS 4/15, z których wynika, że  samorządowe zakłady budżetowe oraz jednostki budżetowe nie mają odrębności podatkowej na gruncie VAT. Oznacza to, że JST musi prowadzić wspólny model rozliczeń VAT ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi.

Czytaj też:

Polecamy więcej o zmianach:

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454).
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel