Nieodpłatne użyczenie budynku dla galerii – skutki w VAT

Artur Kowalski

Autor: Artur Kowalski

Dodano: 26 czerwca 2018
Pytanie:  Galeria (podatnik VAT czynny) zawarła z gminą umowę użyczenia budynku na 6 lat. Obecnie ją modernizujemy (nie odliczamy VAT). Galeria będzie ponosić wydatki związane z jej utrzymaniem (nie będziemy odliczać VAT), a obiekt będzie wykorzystywany przez nas do organizowania nieodpłatnie wystaw, warsztatów, spotkań oraz będziemy nieodpłatnie użyczać pomieszczenia jednostką podległym miastu na działalność kulturalno-społeczną. Nieodpłatne korzystanie z budynku będziemy traktować jako czynności niepodlegające VAT, czy jest to prawidłowe?
Odpowiedź: 

W przedstawionej przez Państwa sytuacji decydujące znaczenie dla oceny skutków opodatkowania podatkiem VAT będzie to, czy galeria przedmiotowe czynności będzie realizowała w ramach swojej działalności kulturalno-oświatowej, czy też najem będzie miał charakter czysto komercyjny. Z opisu sytuacji wynika, że celem nieodpłatnego udostępniania nieruchomości będzie działalność kulturalno-oświatowa, dlatego też czynności takie nie będą realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i tym samym nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)                     użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)                     nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle tej regulacji kwestią sporną pozostaje to, czy oddanie nieruchomości do używania na podstawie umowy użyczenia należy traktować jako użycie towarów, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, czy jako nieodpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

We wcześniejszych latach organy podatkowe nie miały w tym zakresie jednolitego stanowiska.

Dyrektor  Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 sierpnia 2012 r., nr IPPP1/443-430/12-2/AS uznał, że:

  „(…) nieodpłatne użyczenie nieruchomości, stanowiącej część przedsiębiorstwa wnioskodawcy na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, z uwagi na nieodpłatność tej czynności oraz fakt, iż nie ma w tym przypadku zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy – wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości”.

Z kolei Dyrektor  Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 września 2014 r., nr IPTPP4/ 443-398/14-7/UNR  uznał że:

„(…) użyczenie nie nastąpi w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zatem w przedmiotowej sprawie świadczone przez wnioskodawcę usługi polegające na użyczeniu części budynku żonie należy uznać za odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy”.

Z kolei dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 maja 2017 r., nr 2461-IBPP3.4512.105.2017.2.SR, posiłkując się przepisami Kodeksu cywilnego uznał, że oddanie do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia jest nieodpłatnym świadczeniem usług  tak więc zastosowanie do  niego będzie miał art.8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Ponadto zwrócić należy uwagę, że powyższa regulacja odnosi się do przychodów realizowanych w ramach  działalności gospodarczej.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji, skoro prowadzą Państwo galerię, to będą Państwo mogli realizować czynności zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak też w ramach działalności kulturalnej nie spełniającej kryteriów działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 listopada 2015 r., nr IPPP1/4512-945/15-4/EK wyjaśnił, że udostępnianie  nieodpłatnie powierzchni na cele komercyjne najemców oraz imprezy o czysto komercyjnym charakterze będzie  podlegało  opodatkowaniu, na mocy art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, gdyż nie jest związane z działalnością jaką prowadzi wnioskodawca.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji decydujące znaczenie dla oceny skutków opodatkowania podatkiem VAT będzie to, czy galeria przedmiotowe czynności będzie realizowała w ramach swojej działalności kulturalno- oświatowej, czy też najem będzie miał charakter czysto komercyjny.

Z opisu sytuacji wynika, że celem nieodpłatnego udostępniania nieruchomości będzie działalność kulturalno-oświatowa, dlatego też czynności takie nie będą realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i tym samym nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Artur Kowalski

Autor: Artur Kowalski

Doradca podatkowy, współzałożyciel Kancelarii Podatkowej. Od kilkunastu lat zajmuje się prawem podatkowym. Autor licznych publikacji na tematy podatkowe. Prowadzi szkolenia podatkowe.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz