Import usługi warsztatów teatralnych – sprawdź skutki w VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 2 lipca 2018
Pytanie:  Teatr jest wojewódzką samorządową instytucją kultury (posiada statut, osobowość prawną oraz wpis do rejestru instytucji kultury). Organizatorem teatru jest samorząd województwa. Prowadzimy samodzielną gospodarkę finansową. W ramach pewnego projektu (częściowo finansowanego przez MKiDN) zaprosiliśmy do naszego teatru grupę z Niemiec w celu przeprowadzenia przez nich warsztatu teatralnego dla uczestników projektu (wstęp na warsztat był płatny) oraz zobowiązaliśmy się do pokrycia kosztów przejazdu tej grupy na trasie Niemcy-Polska-Niemcy (zawarliśmy stosowną umowę z niemiecką grupą). Grupa niemiecka posiada NIP, ale są zwolnieni z podatku VAT według ich ustawy (taka adnotacja widnieje na rachunkach). Grupa wystawiła nam dwa rachunki w euro: jeden tytułem wynagrodzenia za przeprowadzenie warsztatu, drugi tytułem zwrotu kosztów przejazdu. W związku z tym mam pytanie, czy należy wykazać tę transakcję w pkt 12 deklaracji VAT-7 (wartość netto w poz. 29 i wartość 0 w poz. 30), czy w poz. 15 (wartość netto w poz. 29 i wartość 0 w poz. 30)?
Odpowiedź: 

Uważam, że rozpoznając import przedmiotowej usługi teatr powinien naliczyć podatek VAT według stawki 23%. Import ten należy wykazać w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7, przy czym w poz. 30 wskazana powinna być kwota podatku należnego (a nie 0).

Przypomnijmy, że podstawą opodatkowania VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Jak jednocześnie stanowi art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W świetle tych przepisów koszty przejazdu, o których mowa, stanowią element podstawy opodatkowania podatkiem VAT świadczonych przez niemiecką grupę, o której mowa, usługi przeprowadzenia warsztatów.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że okoliczność, iż grupa, o której mowa, jest w Niemczech zwolniona od podatku VAT nie powoduje, iż świadczone przez nią usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce są również zwolnione od podatku VAT.

Import usług podlega opodatkowaniu zawsze (a więc również w przypadku świadczenia usług przez zagranicznych podatników zwolnionych od podatku VAT) według stawki właściwej dla usług będących przedmiotem importu, tj. w omawianej sytuacji według stawki 23% (nie ma bowiem przepisu przewidującego zwolnienie od podatku VAT świadczenia usług, o których mowa, jak również opodatkowania ich podatkiem VAT według stawki obniżonej).

A zatem uważam, że rozpoznając import przedmiotowej usługi teatr powinien naliczyć podatek VAT według stawki 23%. Import ten należy wykazać w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7, przy czym w poz. 30 wskazana powinna być kwota podatku należnego (a nie 0).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
import usługteatr
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz