Ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej usług świadczonych przez szkołę publiczną

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 maja 2018
Pytanie:  Czy szkoła publiczna powinna ewidencjonować każdą transakcję na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej tzn. gotówkową i dokonywaną przelewem? Szkoła prowadzi stołówkę, bursę, schronisko szkolne. Czy jest możliwe ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej tylko w schronisku szkolnym? W bursie zakwaterowanie uczniów jest dokumentowane fakturą, a posiłki na stołówce szkolnej są sprzedawane tylko uczniom i pracownikom.
Odpowiedź: 

Na podstawie przedstawionych informacji,najprawdopodobniej bezpośrednio obowiązek ewidencjonowania obciąża w przedstawionej sytuacji macierzystą dla szkoły jednostkę samorządu terytorialnego. Zapewne bowiem to ta jednostka jest – po centralizacji rozliczeń VAT – podatnikiem z tytułu czynności wykonywanych przez szkołę.

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że podatnicy posiadający kasy rejestrujące, w tym podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, mogą korzystać ze zwolnień przedmiotowych z obowiązku ewidencjonowania. W zakresie w jakim zwolnienia te mają zastosowania nie muszą oni ewidencjonować za pomocą kas rejestrujących sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).

W przedstawionej sytuacji nie jest konieczne przede wszystkim ewidencjonowanie większości (a być może wszystkich) usług w zakresie edukacji. Na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 32 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania zwolnione z obowiązku ewidencjonowania są bowiem usługi w zakresie edukacji (PKWiU z 2008 r. 85), z wyłączeniem:

  • usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU z 2008 r. 85.51.10.0),
  • usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU z 2008 r, 85.52.11.0),
  • usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU z 2008 r. 85.53.11).

Zwolnione z obowiązku ewidencjonowania mogą być również usługi bursy (PKWiU 55.90.11.0). W tym zakresie warunkiem zwolnienia jest jednak dokumentowanie tych usług w całości fakturami (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 21 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania). Warunek ten jest – jak wynika z treści pytania – w przedstawionej sytuacji spełniony.

Z obowiązku ewidencjonowania zwolnione są również świadczone przez szkołę usługi stołówek. Na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 46 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania zwalnia się bowiem z obowiązku ewidencjonowania usługi stołówek w placówkach wymienionych w art. 43 ust. 9 ustawy o VAT (w tym w szkołach), prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu.

W świetle powyższego jak najbardziej możliwe jest ewidencjonowanie w przedstawionej sytuacji jedynie usług schroniska szkolnego (PKWiU z 2008 r. 55.20.11.0). Nawet jednak świadczenie tych usług może być zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Zwolnienie to obejmuje świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz