Czy szkoła odliczy VAT od zakupu publikacji o rachunkowości

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 14 lutego 2018
Pytanie:  Jako szkoła prowadzimy poza działalnością edukacyjną również działalność gospodarczą polegającą na wynajmie sal lekcyjnych. Czy możemy odliczać VAT od zakupu publikacji dotyczącej rachunkowości w JSFP”? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Odpowiedź: 

Prawo do odliczenia VAT z tytułu  zakupu publikacji przysługuje macierzystej dla szkoły jednostce samorządu terytorialnego, a nie szkole.

 

W świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 października 2015 r. (sygn. I FPS 4/15) oraz art. 3 ustawy o centralizacji rozliczeń VAT jednostki samorządu terytorialnego wraz z utworzonymi przez siebie samorządowymi jednostkami budżetowymi oraz samorządowymi zakładami budżetowymi najpóźniej z dniem 1 stycznia 2017 r. przejść musiały na scentralizowany model rozliczania VAT.

Centralizacja rozliczeń VAT całkowicie zmieniła sposób rozliczania podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz utworzonych przez nie jednostkach budżetowych i zakładach budżetowych. Spowodowała, między innymi, że z punktu widzenia VAT wszystkie zakupy towarów i usług dokonywane przez samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe (w tym zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności przez te jednostki i zakłady) są zakupami dokonywanymi przez macierzyste dla nich jednostki samorządu terytorialnego.

A zatem z punktu widzenia VAT zakup publikacji, o której mowa, stanowi zakup dokonany przez macierzystą dla szkoły jednostkę samorządu terytorialnego, a nie przez szkołę. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu tego zakupu przysługuje w istocie macierzystej dla szkoły jednostce samorządu terytorialnego, a nie szkole.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że przedmiotowa publikacja wykorzystywana będzie zapewne do całości działalności szkoły (tak też zakładam). Oznacza to, że jednostce samorządu terytorialnego przysługiwać będzie:

  1. w stosunku do kwoty podatku naliczonego obliczonej w oparciu o tzw. prewspółczynnik – gdyż publikacja ta będzie częściowo wykorzystywana do działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (zasady obliczania kwot podatku naliczonego w oparciu o prewspółczynnik określają przepisy art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT oraz rozporządzenie w sprawie prewspółczynnika),
  2. być może w części ustalonej w oparciu o tzw. proporcję – jeżeli część działalności gospodarczej szkoły jest zwolniona od podatku VAT (zasady dokonywania odliczeń częściowych określają przepisy art. 90 ustawy o VAT).
- art. 86 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), - art. 3 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454 ze zm.), - rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193).
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz