Zmiany 2018: Podwyższone koszty uzyskania przychodów w PIT, czyli podatki dla twórców

Katarzyna Berej-Bartoszczyk

Autor: Katarzyna Berej-Bartoszczyk

Dodano: 24 listopada 2017
b316b7783dba7bdf50a5f4919a46efe3a71190d7-medium

Od 1 stycznia 2018 r. zmieni się lista podmiotów korzystających z wyższego limitu kosztów. Kto zachowa prawo do podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów? Zmiany zostały już podpisane przez Prezydenta.

Jednym ze sposobów obniżenia płacenia podatków jest korzystanie z podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów. Lista podmiotów korzystających z wyższego limitu kosztów ulegnie istotnym zmianom już od 1 stycznia 2018 r., gdy wejdzie w życie ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa została podpisana przez Prezydenta 22 listopada 2017 r.

Podwyższenie limitu kosztów

W myśl uchwalonych zmian łączne koszty uzyskania przychodów nie będą mogły przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 85 528 zł. Do tej pory ta kwota była o połowę mniejsza. Oznacza to, że niektórzy pracownicy uzyskujący przychody w wysokości przekraczającej 170 tys. zł będą mogli opodatkowywać się przy zastosowaniu 18% stawki PIT (pierwszy próg). Jak widać, nowelizacja umożliwi znaczne oszczędności. Oczywiście, należy pamiętać, że o tak wysokie koszty obniża się przychód po uwzględnieniu składek emerytalnych i rentowych oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Niezmiennie pozostaje możliwość jeszcze większego podwyższenia kosztów podatkowych, jeżeli podatnik udowodni, że były one wyższe niż wynika to z normy procentowej (vide art. 22 ust. 10 ustawy o PIT).

Osoby uprawnione

Największe zmiany odnoszą się do rodzajów działalności objętych preferencjami. Zgodnie ze zmienionym art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i ust. 9b ustawy o PIT.

Nowododany ustęp 9b dokonuje swoistej rewolucji. Otóż, wprowadza on kolejny warunek zastosowania podwyższonych kosztów podatkowych przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych. Możliwość zastosowania art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT będzie możliwa do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności:

  1. twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  2. dawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;
  3. artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
  4. dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
  5. publicystycznej.

Opinia eksperta

Potwierdzenie, czy dla danego typu wykonywanej pracy (w ramach umowy o pracę) mogą mieć zastosowanie korzystniejsze zasady opodatkowania będzie w dużej mierze uzależnione od stanowiska organów podatkowych, co do sposobu dokumentowania i określania honorarium za dany utwór – dotyczy to pierwszej grupy podmiotów – prowadzących działalność twórczą.

Trudno stwierdzić, czy i w jakim sposób będzie musiała być dokumentowana działalność badawczo-rozwojowa czy naukowo-dydaktyczna. Szczególnie istotne może okazać się to dla inżynierów, projektantów maszyn, których działalność bezpośrednio nie została wykazana w przepisie, a którzy prowadzą działalność rozwojową.

Ustalenie podmiotowego i przedmiotowego zakresu stosowania podwyższonych kosztów może w praktyce okazać się problematyczne, a na pewno będzie wiązało się z koniecznością poświęcenia czasu na wprowadzenie zmian w firmie. Wystarczy wspomnieć o ostatnich interpretacjach indywidualnych, w których organ podważył możliwość stosowania 50% kosztów podatkowych w oparciu o rozliczanie czasu pracy bez jasnego wskazania w umowie wartości honorarium za przeniesienie praw do utworów, np. 0115-KDIT2-1.4011.232.2017.1.KK, 0114-KDIP3-2.4011.202.2017.1.AK. 

Jednak ostatecznie może okazać się atrakcyjnym elementem zachęty dla pewnych grup wyspecjalizowanych pracowników. Dlatego też warto zadbać o korzystniejszy sposób rozliczania podatków pracowniczych jak najszybciej, aby już od pierwszych miesięcy nowego roku - móc stosować podwyższone koszty podatkowe.

Polecamy też inne teksty ekspertów Accreo o zmianach w podatkach dochodowych:

Katarzyna Berej-Bartoszczyk

Autor: Katarzyna Berej-Bartoszczyk

konsultant w Accreo sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz