Wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy z dwóch źródeł dochodów

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 27 czerwca 2012
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w marcu przeniosła aportem całe przedsiębiorstwo (towary handlowe, środki trwałe, należności, zobowiązania pracowników) do spółki jawnej w zamian za udziały w tej spółce. Osoba fizyczna w styczniu osiągnęła zysk i zapłaciła zaliczkę na podatek dochodowy. Następnie w lutym i marcu osiągnęła stratę. W chwili obecnej przedsiębiorstwo nie jest zlikwidowane oraz nie dokonuje żadnej sprzedaży. W maju spółka jawna osiągnęła zysk. W związku z tym, czy do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych można doliczyć do przychodów, kosztów oraz dochodów osiągnięty zysk ze spółki, przychody, koszty oraz stratę z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej do momentu przekazania przedsiębiorstwa do spółki jawnej. Jeśli tak, to czy od wyliczonej zaliczki na podatek dochodowy można odjąć wpłaconą zaliczkę za styczeń. Naszym zdaniem do wyliczenia zaliczki za maj powinny być uwzględnione oba źródła dochodów zwłaszcza, że na koniec roku będzie składany PIT-36 L, w którym trzeba będzie uwzględnić oba źródła dochodów - zarówno te z tytułu prowadzonej działalności na własne nazwisko, jak i te, które osoba osiągnęła w spółce jawnej (do wysokości procentowego udziału - w naszym przypadku 70%).

Pozostało jeszcze 61 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Ekspert Portalu FK, doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel