Wydatki na cele mieszkaniowe: MF wyjaśnił, kiedy podatnik nie zapłaci PIT przy sprzedaży mieszkania

Monika M. Brzostowska

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 21 października 2021
Wydatki na cele mieszkaniowe. Nowa interpretacja MF

Podatnik, który sprzeda mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu, musi zapłacić PIT. Podatku można jednak uniknąć, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania będą przeznaczone na cele mieszkaniowe. W najnowszej interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. MF doprecyzował, jakie to wydatki. Więcej na temat wydatków na cele mieszkaniowe.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu

  • będziesz wiedzieć, jak minister finansów w interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. doprecyzował katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe;
  • upewnisz się kiedy można sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu i uniknąć zapłaty PIT.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat w wielu przypadkach wymaga zapłaty podatku dochodowego. Często podatnicy przeznaczają uzyskane pieniądze ze sprzedaży na zakup samochodów, inwestycje w papiery wartościowe, czy walutę wirtualną. Nie mogą przez to skorzystać z ulgi w PIT. Często jednak podatnik sprzedaje lokum, aby  poprawić warunki mieszkaniowe. Realizuje w ten sposób wydatki na własne cele mieszkaniowe, dzięki czemu nie musi płacić PIT. Będzie tak, nawet jeżeli sprzedaż nieruchomości odbywa się przed upływem 5 lat.

Przychód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat

Ustawa o PIT reguluje zbycie nieruchomości. Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wskazuje, że jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Będzie tak, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (określonych w lit. a-c) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat powstaje przychód podatkowy.

Kiedy nie trzeba rozpoznawać przychodu

W ustawie o PIT znajdziemy jednak pewne wyjątki.  Przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

1) na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu — do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;

2) w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;

3) składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Sprawdźmy na przykładzie, co to oznacza w praktyce.

PrzykładPrzykład 1. Pan Jan objął udziały w spółce z o.o. jako wkład niepieniężny w postaci nieruchomości lokalowej. Nieruchomość była ujęta w ewidencji środków trwałych w jednoosobowej działalności gospodarczej Pana Jana. Nieruchomość była we własności podatnika przez rok. Pan Jan nie będzie zobowiązany rozpoznawać przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8. Będzie tak, ponieważ przepisu tego nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Zatem Pan Jan nie będzie obowiązany do złożenia zeznania PIT-39 z odpłatnego zbycia nieruchomości. Podatnik będzie jednak musiał rozpoznać przychód na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT i złożyć zeznanie PIT-38. Pan Jan będzie miał możliwość rozpoznać koszt uzyskania przychodu. W konsekwencji podatek może nie powstać.
PrzykładPrzykład 2. Pani Ania kupiła  mieszkanie 1 marca 2020 roku. W sierpniu 2021 roku postanowiła sprzedać nieruchomość, a otrzymane pieniądze przeznaczyć na rozwój działalności gospodarczej. Mieszkanie sprzedała 13 września 2021 r. U Pani Ani powstanie przychód z odpłatnego zbycia na podstawie art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy  o PIT, gdyż zbycie nastąpiło przed upływem 5 lat. Pani Anna do 30 kwietnia 2022 r. powinna złożyć zeznanie PIT-39 i wpłacić do organu ewentualny podatek dochodowy.

Przeznaczenie pieniędzy na cele mieszkaniowe

Chociaż podatnicy decydują się na zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat, to nie zawsze musi to oznaczać obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Podatnicy mogą skorzystać z ulgi. Reguluje ją art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Na podstawie tego przepisu wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Będzie tak, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Co to oznacza w praktyce

Jeżeli podatnik przeznaczy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, podatek dochodowy nie wystąpi. Sam przepis daje podatnikom furtkę do uniknięcia zapłaty podatku.

Czego dotyczyły spory podatników ze skarbówką

Wiele sporów z organami podatkowymi dotyczyło katalogu wydatków na własne cele mieszkaniowe. W licznie wydawanych interpretacjach podatkowych skarbówka wskazywała, że  takim wydatkiem może być remont nabywanej nieruchomości. Jednak konieczne jest przy tym udokumentowanie tylko tych kosztów, które trwale są związane z nieruchomością. Przez taką interpretację zabudowa kuchenna, lampy, listwy led nie były uznawane przez organy podatkowe za wydatki na cele mieszkaniowe.

W orzecznictwie i interpretacjach dominowało stanowisko, że zabudowana kuchenna, szafy stanowią wyposażenie, które można swobodnie wymontować. A przez to meble kuchenne, nawet te w zabudowie „pod wymiar” wg organów nie spełniały przesłanek do zwolnienia podatkowego.

Jak katalog wydatków na cele mieszkaniowe doprecyzowała interpretacja ogólna

Kwestie te doprecyzował minister finansów w interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. Minister zajął korzystne dla podatników stanowisko.

Interpretacja ogólna z 13 października 2021 r.

W interpretacji minister finansów wyjaśnił, że: (…) „meble trwale związane z budynkiem (lokalem), wykonane na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby i zabudowa kuchenna „pod wymiar”, charakteryzują się funkcjonalnością przystosowaną wyłącznie do budynku (lokalu), w którym zostały pierwotnie zamontowane. Jak wynika z praktyki, w przypadku dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości wyposażonej w stałe elementy zabudowy meblowej, zwykle pozostają one w danym budynku (lokalu) i stanowią część składową osiągniętego przychodu, jak również – pod warunkiem posiadania stosownej dokumentacji – mogą stanowić koszty uzyskania przychodu jako nakłady zwiększające wartość nieruchomości. Pod względem funkcjonalności należy je zatem traktować jako elementy konstrukcyjne budynku (lokalu).”

Jednak to nie wszystko, również oświetlenie można uznać za wydatek na własne cele mieszkaniowe. Taśmy led, oczka halogenowe, oświetlenie sufitowe, ścienne wewnętrzne mieszczą się w katalogu uprawniającym do skorzystania z ulgi. 

Minister finansów wyjaśnił, że oświetlenie można uznać za wydatek na własne cele mieszkaniowe, ponieważ „(…) wiąże się to z zapewnieniem prawidłowej funkcjonalności danego budynku (lokalu) i realizacją uzasadnionej potrzeby życiowej (zapewnienie oświetlenia po zmierzchu)”.

Interpretacja pokazuje podatnikom zupełnie odmienną, pozytywną dla nich interpretację wydatków na cele mieszkaniowe.

Wydatki na własne cele mieszkaniowe

Minister finansów wskazał, że wydatki poniesione na zakup i montaż:

  1. a) kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty

ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,

  1. b) szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
  2. c) oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych,

z wyłączeniem lamp wolnostojących,

  1. d) okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
  2. e) mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  3. f) mebli w zabudowie kuchennej, tj. zabudowa kuchenna „pod wymiar” i zabudowa kuchenna

wolnostojąca

– mieszczą się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.

Posumowanie

Stanowisko, które wynika z najnowszej interpretacji ogólnej, to pozytywna wiadomość dla podatników, którzy już sprzedali lub planują sprzedać nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu. Więcej podatników będzie mogło skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Interpretacja ogólna nr DD2.8202.4.2020 ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 13 października 2021 r. w sprawie stosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego

Autor:

Monika M. Brzostowska

Monika M. Brzostowska

Autor: Monika M. Brzostowska

doradca podatkowy 13753
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.