Wraz z nowelizacją przepisów o wspieraniu rodziny zmieni się zakres zwolnień w ustawie o PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 6 grudnia 2023
Wraz z nowelizacją przepisów o wspieraniu rodziny zmieni się zakres zwolnień w ustawie o PIT

Nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje projekt przepisów w tej sprawie, przygotowany przez resort rodziny i polityki społecznej. Przy okazji zmian, o których mowa, ma również zostać rozszerzony katalog zwolnień podatkowych, funkcjonujących na gruncie ustawy o PIT.

Jak wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej materiałów, przygotowany przez ten resort projekt nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1426 ze zm.) jest elementem realizowanej przez rząd polityki szerokiego wspierania rodzin. Zakłada on m.in. zwiększenie dostępności narzędzi wsparcia rodziny; wzmocnienie roli asystenta rodziny, podkreślenie możliwości objęcia opieką asystenta kobiet w ciąży; możliwość tworzenia oddziałów placówek wsparcia dziennego, możliwość łączenia funkcji rodzinnych form pieczy zastępczej z rodzinami opiekuńczymi, czy zwiększenie wysokości wynagrodzeń dla rodzin zastępczych zawodowych  specjalistycznych.

W projekcie przewidziano m.in., że osoba, która przebywała w rodzinie zastępczej niezawodowej, zawodowej lub rodzinnym domu dziecka i ukończyła 25. rok życia, będzie mogła przebywać w rodzinie opiekuńczej, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Tak wynika z nowego art. 37b ust. 1, który ma zostać dodany do nowelizowanej ustawy. Pobyt w rodzinie opiekuńczej ma być odpłatny. Wysokość miesięcznej opłaty z tego tytułu będzie określany w umowie zawieranej pomiędzy osobą, której będzie dotyczył lub jej opiekunem prawnym a rodziną opiekuńczą.

Wśród zmian zawartych w projektowanej ustawie nowelizującej, które odnoszą się do wielu różnych aktów prawnych, znajdują się również zapisy dotyczące rozwiązań o charakterze podatkowym. Mianowicie na ich podstawie zostanie rozszerzony katalog zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zmiany w tym zakresie mają polegać na modyfikacji treści art. 21 ust.1 pkt  24 ustawy o PIT.

Przepis ten w dotychczasowym brzmieniu zwalnia od wspomnianego podatku świadczenia, dodatki i inne kwoty oraz wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych z tytułu szkolenia, o których mowa w art. 31, art. 44 ust. 1, art. 80 ust. 1, art. 81, art. 83 ust. 1 i 4, art. 84 pkt 2 i 3, art. 140 ust. 1 pkt 1 i art. 156 ust. 4 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, oraz środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, o których mowa w art. 83 ust. 2 i art. 84 pkt 1 tej ustawy –  w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej.

Po zmianie przepisów, zwolnienie określone w art. 21 ust.1 pkt 24 ustawy o PIT będzie dodatkowo obejmować tego rodzaju przysporzenia za pobyt w rodzinie opiekuńczej osób powyżej 25 roku życia, o których była mowa wcześniej.

Jak wyjaśnili autorzy projektu nowelizacji, ich założeniem było, aby wolne od podatku pozostały świadczenia, dodatki i inne kwoty oraz wartość nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez rodzinę opiekuńczą, analogicznie jak ma to miejsce w sytuacji rodziny zastępczej z tytułu pełnienia przez nią funkcji. Dlatego w projekcie ustawy nowelizującej zawarto omawianą zmianę art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy o PIT. W świetle uzasadnienia projektu, o którym mowa, wskazana zmiana m.in. umożliwi traktowanie miesięcznej opłaty z tytułu pobytu w rodzinie opiekuńczej jako kwoty wolnej od podatku dochodowego.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie po w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dotyczy to także zmian podatkowych.

Źródło:

  • projekt (z 24 listopada 2023 r.) ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz