Wartość przychodu trzeba obliczyć na podstawie cen zakupu

Michał Wilk

Autor: Michał Wilk

Dodano: 11 grudnia 2017
7d7c9c0bfcca3d3760575f4c7321761c91551076-medium

Używanie przez wspólnika leasingowanego samochodu do celów prywatnych stanowi dla niego przychód z innych źródeł, który trzeba opodatkować według skali podatkowej. Takie stanowisko zajął organ podatkowy. Sprawdź więcej w komentarzu Michała Wilka doradcy podatkowego w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.

Jak był problem?

Podatniczka jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Spółka przekazała jej do dyspozycji samochód osobowy, który jest przedmiotem leasingu (spółka jest leasingobiorcą). Samochód wykorzystywany jest przez podatniczkę również do celów prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną przez spółkę działalnością. Wnioskodawczyni nie jest pracownikiem spółki.

Wątpliwości dotyczyły tego, w jaki sposób opodatkować wykorzystywanie pojazdu do celów prywatnych.

Wspólniczka uważała, że po jej stronie powstaje nieodpłatne świadczenie zaliczane do przychodów z innych źródeł przychodów, a wartość tego przychodu będzie ustalana na podstawie art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT, czyli na podstawie cen rynkowych.

Jakie stanowisko zajął prgan podatkowy?

Organ podatkowy był innego zdania. W sytuacji gdy samochód, który spółka udostępniła podatniczce będzie przez nią wykorzystywany do własnych celów prywatnych, to wówczas po stronie wspólniczki powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia zaliczany do przychodów z innych źródeł, którego wartość jest ustalana zgodnie z art. 11 ustawy o PIT.

Wartość tego przychodu będzie ustalana według cen zakupu. Przedmiotem świadczenia jest bowiem usługa zakupiona u innego podmiotu. Spółka komandytowa, zawierając umowę leasingu, zakupiła usługę w niej wymienioną i co za tym idzie zakup tej usługi powinien być brany pod uwagę przy ustaleniu wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu prawa do korzystania z pojazdu dla celów prywatnych.

Wszelkie dodatkowe koszty (np. koszt paliwa zakupionego przez spółkę) związane z eksploatacją samochodu do celów prywatnych, jeśli nie zostaną uwzględnione w wartości świadczenia wyliczonego zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy, należy obliczyć na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku.

Udostępnienie podatniczce przez spółkę samochodu do celów prywatnych stanowi przychód z innych źródeł, opodatkowany na ogólnych zasadach według skali podatkowej, który trzeba wykazać w zeznaniu rocznym.

KOMENTARZ EKSPERTA Michał Wilk
doradca podatkowy w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

Przedstawione w interpretacji zagadnienie stanowi częstą sytuację występującą w spółach osobowych (np. jawnej czy komandytowej). Wspólnicy spółki posługują się pojazdami stanowiącymi majątek spółki lub użytkowanymi na podstawie umowy leasingu. Rzadko kiedy samochód po całym dniu korzystania do celów firmowych pozostaje w biurze. Z reguły jest też wykorzystywany prywatnie (np. na dowóz dzieci do szkoły, zakupy czy wyjazd weekendowy). W interpretacji Dyrektor KIS potwierdził, że takie wykorzystywanie rodzi po stronie wspólnika przychód z nieodpłatnego świadczenia, pomimo że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz podatek dochodowy rozliczają wspólnicy. Spółka komandytowa czy jawna dysponują jednak własnym majątkiem, odrębnym od majątku wspólników. Na tej podstawie organy wnioskują, że nieodpłatnie korzystanie z jej majątku to przysporzenie dla wspólników. Ponieważ nie są oni pracownikami, jest to przychód z innych źródeł, opodatkowany według skali.

Odrębną kwestią jest sposób wyliczenia przychodu. Podejście odnoszące się do kosztów nabycia usługi leasingu było przez wiele lat wskazywane przez organy podatkowe w przypadku udostępniania pojazdów leasingowanych. W praktyce, przychód przypadający na dzień wychodzi wtedy niższy niż przy korzystaniu z rynkowych cen wypożyczalni samochodowych. Można jednak mieć wątpliwości, czy przedmiotem świadczenia jest usługa zakupiona. Przedmiotem zakupu jest bowiem leasing, spełniający określone warunki, a przedmiotem świadczenia na rzecz wspólnika krótkoterminowe użyczenie.   

W praktyce, podatnicy rzadko respektują powyższe podejście i w ogóle nie rozliczają przychodu stojąc na stanowisku, że skoro samochód służy przede wszystkim celom spółki, a rozliczenie podatkowe spółki to de facto rozliczenie samego wspólnika, nie ma potrzeby rozliczania odrębnego przychodu z nieodpłatnego świadczenia. Na gruncie powyższej interpretacji podejście takie jest jednak ryzykowne.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 października 2017 r., nr 0111-KDIB2-3.4011.150.2017.2.KB

Michał Wilk

Autor: Michał Wilk

doradca podatkowy, partner Andersen w Polsce, biuro w Katowicach
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz